Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Jak uvažuje Putin? Je to člověk 19. století, říká muž, který se podílel na jeho vzestupu


Nemůžete vybudovat silný stát, když sníte o otočení kola dějin zpět, říká Marat Gelman v narážce na Vladimira Putina | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Vlivný politický konzultant, známý galerista a od nedávna zahraniční agent Marat Gelman byl přímo u toho, když Vladimir Putin před dvaadvaceti roky usedl na kremelský trůn. A do jisté míry mu na něj pomohl. Think tank, v němž Gelman působil, udělal z neznámého důstojníka tajné služby oblíbeného kandidáta ruských voličů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Nyní Gelman žije v zahraničí, v Černé Hoře. Ruský režim ho však dohnal i v cizině, loni 30. prosince byl označen za zahraničního agenta. Na černý seznam byl zapsán společně s členkami punkové skupiny Pussy Riot a populárním publicistou Viktorem Šenderovičem. Sám otevřeně přiznává, že to nečekal.

Lidovky.cz: Nepřipadá vám to, co se nyní odehrává v Rusku, jako absurdní divadlo? Mám na mysli útok na Ukrajinu, cenzuru, cejchování zahraničním agentem, kterému jste neunikl ani vy...
Pokud by v tom všem nebyla logika, dalo by se říct, že je to absurdní. Ale bohužel, jasná logika v krocích Kremlu existuje.

Nepodařilo se nám předpovědět ruský útok na Ukrajinu nikoliv proto, že je to absurdní rozhodnutí. Ale proto, že jsme doufali, že Putin nebude jednat na úkor země, na úkor samotného systému. Nevěřili jsme, že se k tomu odhodlá, nikoliv proto, že se to vymykalo logice, ale protože to poškodí jeho vlastní moc.

Jeho vláda byla fakticky neochvějná. Než došlo k útoku na Ukrajinu, mnozí lidé se domnívali, že Putin bude vládnout ještě desetiletí. Vpádem na Ukrajinu oslabil svou moc. Proto určitá logika v tom, co on dělá, existuje.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: