Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Máte-li průjem, neplavte v bazénu. Můžete nakazit všechny ostatní, varuje americká CDC s bizarní grafikou

Svět

  13:49
NEW YORK - Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo bizarní varování pro lidi, které v létě zasáhne střevní chřipka. Nemají prý plavat ve veřejných bazénech, protože stačí jeden člověk se střevními potížemi, aby nakazil všechny ostatní, kteří budou zrovna ve vodě. CDC výstrahu doplnilo bizarní grafikou, na níž za sebou malá holčička na skluzavce zanechává hnědou skvrnu.

Bazén. Ilustrační foto. foto: Hufton + Crow

Americká agentura vydala varování prostřednictvím svého Twitteru. „Jeden člověk s průjmem může kontaminovat celý bazén,“ uvádí CDC spolu s grafikou, na níž jede malá holčička na skluzavce v aquaparku a zanechává hnědou skvrnu. „Nebuďte tím, kdo za sebou letos v létě zanechá stopu,“ vyzývá CDC.

‚Takhle přesně se Praha chovala i minulé léto.‘ Hygienici apelují na dodržování covidových opatření

Agentura přidala i odkaz na své stránky, kde konkrétněji vysvětluje, jak může člověk se střevními obtížemi nakazit všechny ostatní v bazénu. CDC doporučuje nechodit do veřejných bazénů nejméně dva týdny po skončení příznaků střevních obtíží. Samozřejmostí pak je sprchovat se před i po vstupu do vody, nepolykat vodu a rodiče by také měli nejmenším dětem pravidelně kontrolovat plenky. 

Problém podle CDC je mimo jiné v tom, že ačkoliv chlór a další látky ve veřejných bazénech zabijí většinu bakterií, nějakou dobu trvá, než k tomu dojde. A právě za několik minut, než jsou bakterie zničeny, může dojít k nákaze.

Na sociálních sítích se ale okamžitě rozjela diskuse především o zmíněné pohyblivé grafice, která je podle většiny uživatelů naprosto nevhodná. Jednak totiž zobrazuje malé dítě, zároveň je podle mnohých uživatelů obecně zcela nevhodná i s ohledem na zbytek sdělení. CDC však v rámci opatření proti šíření střevních obtíží přímo vyzývá, aby lidé „nekáleli“ do vody.

Dalším problémem pro většinu uživatelů je také to, že kampaň byla zřejmě financována z veřejných peněz. Kvalita a vhodnost výstrahy však podle uživatelů na sociálních sítích vůbec neodpovídá tomu, co by si plátci daní představovali, že za jejich peníze vznikne.

Autoři:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...