Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Máte-li průjem, neplavte v bazénu. Můžete nakazit všechny ostatní, varuje americká CDC s bizarní grafikou

Svět

  13:49
NEW YORK - Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo bizarní varování pro lidi, které v létě zasáhne střevní chřipka. Nemají prý plavat ve veřejných bazénech, protože stačí jeden člověk se střevními potížemi, aby nakazil všechny ostatní, kteří budou zrovna ve vodě. CDC výstrahu doplnilo bizarní grafikou, na níž za sebou malá holčička na skluzavce zanechává hnědou skvrnu.

Bazén. Ilustrační foto. foto: Hufton + Crow

Americká agentura vydala varování prostřednictvím svého Twitteru. „Jeden člověk s průjmem může kontaminovat celý bazén,“ uvádí CDC spolu s grafikou, na níž jede malá holčička na skluzavce v aquaparku a zanechává hnědou skvrnu. „Nebuďte tím, kdo za sebou letos v létě zanechá stopu,“ vyzývá CDC.

Agentura přidala i odkaz na své stránky, kde konkrétněji vysvětluje, jak může člověk se střevními obtížemi nakazit všechny ostatní v bazénu. CDC doporučuje nechodit do veřejných bazénů nejméně dva týdny po skončení příznaků střevních obtíží. Samozřejmostí pak je sprchovat se před i po vstupu do vody, nepolykat vodu a rodiče by také měli nejmenším dětem pravidelně kontrolovat plenky. 

Problém podle CDC je mimo jiné v tom, že ačkoliv chlór a další látky ve veřejných bazénech zabijí většinu bakterií, nějakou dobu trvá, než k tomu dojde. A právě za několik minut, než jsou bakterie zničeny, může dojít k nákaze.

Na sociálních sítích se ale okamžitě rozjela diskuse především o zmíněné pohyblivé grafice, která je podle většiny uživatelů naprosto nevhodná. Jednak totiž zobrazuje malé dítě, zároveň je podle mnohých uživatelů obecně zcela nevhodná i s ohledem na zbytek sdělení. CDC však v rámci opatření proti šíření střevních obtíží přímo vyzývá, aby lidé „nekáleli“ do vody.

Dalším problémem pro většinu uživatelů je také to, že kampaň byla zřejmě financována z veřejných peněz. Kvalita a vhodnost výstrahy však podle uživatelů na sociálních sítích vůbec neodpovídá tomu, co by si plátci daní představovali, že za jejich peníze vznikne.

Autoři:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat