Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Takhle přesně se Praha chovala i minulé léto.‘ Hygienici apelují na dodržování covidových opatření

Hygienici apelují na dodržování covidových opatření. foto: Michal Turek, MAFRA

Praha - Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření, aktuální stav epidemie sledují se znepokojením. Počty nových případů covidu v Praze od poloviny minulého týdne přestaly klesat a pozvolna stoupají. Mezi regiony Česka je Praha v absolutním čísle aktuálně krajem s nejvyšším výskytem covidu-19. Na webu pražských hygieniků to uvedl jejich mluvčí Zbyněk Boublík.
  10:11aktualizováno  11:17

Hygienici se chystají na kontroly znovuotevřených podniků. Co všechno je bude zajímat?

O horšící situaci v metropoli hovořil ve středu na jednání sněmovního zdravotního výboru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nových případů za týden na 100 000 obyvatel je v metropoli k dnešku 16,7, zatímco celostátní průměr činí 7,7.

„Přesné důvody pozastavení poklesu nových případů v Praze se zatím nedají přesně vysvětlit: jednou z možností je zvýšený pohyb lidí v hlavním městě, tedy velká mobilita obyvatelstva,“ uvedl mluvčí.

Podle dat na webu ministerstva zdravotnictví přibývají nyní v Praze desítky případů denně. V polovině minulého týdne začaly počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání stoupat. V tomto týdnu byl oproti minulému týdnu nárůst vyšší v pondělí, kdy testy odhalily 31 nakažených, o 12 víc než před týdnem. V úterý a ve středu evidovaly laboratoře 33, respektive 25 pozitivních, v mezitýdenním srovnání o jednotky méně.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje V Praze podle dat ministerstva 1,13. Pokud je vyšší než jedna, znamená to, že epidemie zrychluje.

Stovky fanoušků na Žižkově při sledování zápasu s Finskem nedodržovaly opatření. Akcí se zabývá hygiena

Pražská hygienická stanice (HSHMP) má v posledních třech týdnech hlášeno osm potvrzených nových variant koronaviru. „V jednom případě se jednalo o variantu gama (dříve brazilskou), sedm dalších onemocnění bylo způsobeno variantou delta (dříve indickou). Zároveň HSHMP očekává potvrzení nebo vyvrácení u sedmi podezření na nové varianty koronaviru, ve všech případech se jedná o podezření na variantu delta,“ uvedl mluvčí.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška jsou za nárůstem nových případů v Praze zejména mladší ročníky. Ve skupině 16 až 19 let je incidence na 100 tisíc obyvatel v Praze 31,5 a v celé ČR 12,9, u starší skupiny 20 až 29 let je to v Praze 59,9 a v celé zemi 15,6. 

„Je to trochu déjà vu. Takhle přesně se ta Praha chovala i minulé léto,“ řekl Dušek. „Každý má hned prvoplánovou interpretaci, že v Praze se otevřelo velké množství barů a nakazí se tam lidé. Možná je to pravda, ale potvrdit to v tuto chvíli nemohu,“ dodal.

Autor:

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...