Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Merkelová je poosmé předsedkyní CDU. Dostala 96,7 procent hlasů

Evropa

  17:20
KOLÍN NAD RÝNEM/BERLÍN - Německá kancléřka Angela Merkelová byla v úterý poosmé v řadě zvolena předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Ve volbě, v níž neměla protikandidáta, získala 96,7 procenta hlasů delegátů stranického sjezdu. Merkelová povede CDU další dva roky, v čele strany je od roku 2000.

Německá kancléřka Angela Merkelová si připíjí s americkým prezidentem Barackem Obamou. Dobrým německo-americkým vztahům zasadil ránu řetězec špionážních afér. foto: Reuters

Merkelová už při svém projevu na úvod sjezdu vyzdvihla výsledky německé vlády, v jejímž čele stojí devět let. Kancléřka zdůraznila, že chce CDU vést i v době digitální revoluce a že chce v čele nejsilnější německé strany zajistit, aby Německo při proměně světového hospodářství neztratilo svou přední pozici.

Kancléřka se ve volbě přiblížila ke svému dosud nejlepšímu výsledku z roku 2012, kdy ji na sjezdu podpořilo 97,9 procenta delegátů. Merkelová ale ve volbě předsedy strany vítězí s velkou většinou pokaždé, při svém nejhorším výsledku v roce 2004 získala 88,4 procenta hlasů.

Angela Merkelová v Sydney
Angela Merkelová a David Cameron.
Německá kancléřka Angela Merkelová přijela 20. října do Bratislavy. Na Úřadu...
Teroristy neplatím. Katarský emír Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání, s nímž ve...

Merkelová je v současnosti třetí nejdéle sloužící předsedkyní CDU, déle v čele strany stáli pouze bývalí kancléři Konrad Adenauer a Helmut Kohl. Podle německých politologů nemá kancléřka ve straně konkurenci a funkci může v nejbližších letech opustit jedině v případě, že se k tomu sama rozhodne.

K TÉMATU:

Stranický sjezd potvrdil ve funkci také pět dosavadních místopředsedů. V předních funkcích CDU tak na další dva roky zůstávají ministryně obrany Ursula von der Leyenová, hesenský zemský premiér Volker Bouffier a šéfové stranických organizací v Porýní-Falci Julia Klöcknerová, v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Lachet a v Bádensku-Württembersku Thomas Strobl. Žádný další kandidát se o místopředsednické funkce neucházel.

Autoři: ,