26. listopadu 2014 10:44, aktualizováno  11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Merkelová ostře zkritizovala Rusko. Odměnil ji hlasitý potlesk

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

BERLÍN Podpis asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou nijak neospravedlňuje ruskou anexi Krymu ani ruské zapojení do války na východě Ukrajiny, prohlásila ve středu ve Spolkovém sněmu Angela Merkelová. Zachování sankcí proti Rusku je podle ní nevyhnutelné, dodala kancléřka. Němečtí poslanci její slova odměnili potleskem.

Merkelová v projevu zdůraznila, že EU nikdy nenutila Ukrajinu k volbě buď-anebo mezi Bruselem a Moskvou. „I když uzavření asociační dohody mezi EU a Ukrajinou provázely potíže, nic z toho neomlouvá a neospravedlňuje ruskou anexi Krymu a nic neospravedlňuje přímé nebo nepřímé zapojení Ruska do bojů (mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými povstalci na východě Ukrajiny) v Doněcku a v Luhansku,“ řekla kancléřka za hlasitého potlesku poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:

„Rusko nerespektuje územní soudržnost Ukrajiny, a to přestože se Rusko spolu s Británií a Spojenými státy v dohodě z Budapešti z roku 1994 zavázalo chránit právě tuto územní soudržnost,“ podotkla Merkelová. Podle jejíého názoru „ruský postup zpochybňuje mírové uspořádání Evropy a porušuje mezinárodní právo“.

Kancléřka prohlásila, že je třeba připravit se na to, že řešení konfliktu na Ukrajině potrvá dlouho. „Vojensky je tento konflikt neřešitelný,“ zdůraznila Merkelová s tím, že Německo bude politicky i hospodářsky podporovat Ukrajinu, chce ale zachovat i dialog s Ruskem. Zachování protiruských sankcí je ovšem podle kancléřky nevyhnutelné.

O EKONOMICE

  • Merkelová si ve Spolkovém sněmu rovněž pochvalovala ekonomiku Německa. "I když hospodářství státu stále ovlivňuje světová krize, naše výchozí situace je dobrá. Počet nezaměstnaných se dál snížil, míra nezaměstnanosti je 6,3 procenta. Počet zaměstnaných dosáhl historického maxima, téměř 43 milionů lidí má práci," řekla kancléřka.
  • Dodala, že je třeba zastavit vytváření nových dluhů, aby se začal snižovat poměr německého zadlužení k hrubému domácímu produktu a do tří let klesl pod 70 procent. "Díky tomu zůstane stát akceschopný i v budoucnu, kdy bude ještě výrazněji patrná demografická proměna společnosti," uvedla kancléřka.
  • Hospodářská stabilita Německa je podle Merkelové důležitá i pro stabilitu celé Evropské unie. "Německo funguje jako kotva stability a jako motor růstu eurozóny a Evropské unie," míní Merkelová.
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!