Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem vypukly pohraniční boje o vodu. Situace si vyžádala nejméně šest mrtvých

Svět

  15:56aktualizováno  21:12
Biškek - Nejméně šest mrtvých a desítky zraněných si vyžádal konflikt mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, který vypukl o vodní zdroj na hranicích. Místní média informovala o střelbě z ručních zbraní i minometů. Střety trvaly většinu dne, později představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsala agentura AP.
Kyrgystán, ilustrační snímek.

Kyrgystán, ilustrační snímek. foto: Jana a Dan Urbanovi

Tádžikistán nevydal pas pro muže podezřelého v kauze Vrbětice, oznámilo tamní ministerstvo vnitra

„Situace na kyrgyzsko-tádžické hranici se vymkla kontrole. Přestřelka pokračuje,“ popsal už dříve agentuře Interfax Marufchan Tulajev, vicegubernátor přilehlé oblasti Kyrgyzstánu. Kyrgyzský portál Kaktus zveřejnil záběry, na kterých nějaký muž křičí: „Vypukla válka.“ Video provází střelba z automatických zbraní.

Podle středoasijského zpravodajského serveru Fergana se oba státy vzájemně viní z rozpoutání konfliktu mezi jejich pohraničníky. Ve sporu jde o ovládnutí vodní nádrže na řece Isfara. Na vodní rezervoár si totiž dělají nárok obě strany.

Konflikt podle Fergany začal ve středu hádkou o kameru, kterou Tádžici namontovali na sloup elektrického osvětlení. Nejprve létala slova, pak kameny a nakonec kulky, napsal server. Podle tádžických médií začali střílet kyrgyzští vojáci, podle těch kyrgyzských palbu zahájili tádžičtí pohraničníci.

Střety se později rozšířily i na stanoviště pohraničních hlídek. Kyrgyžští pohraničníci obvinili tádžické vojáky z ostřelování svých kontrolních stanovišť a v odvetě prý obsadili jedno tádžické stanoviště.

Německá policie zatkla čtyři islamisty z Tádžikistánu. Zřejmě chystali teroristické útoky

Tádžikistán hlásí tři mrtvé a 31 raněných na své straně, napsala agentura Ria Novosti s tím, že zranění utrpěl i místní starosta. Kyrgyzské ministerstvo zdravotnictví podle agentury AFP oznámilo nejméně tři mrtvé a 48 zraněných. Jednou z obětí se stalo dítě narozené v roce 2008, které zemřelo při převozu do nemocnice, uvedl úřad.

Agentura AP v podvečer napsala, že zemřeli nejméně čtyři lidé a desítky jich jsou zraněny. Tádžikistán hlásí tři mrtvé a 31 raněných na své straně, Kyrgyzstán oznámil jednoho zabitého a 16 raněných na svém území, píše agentura Ria Novosti s tím, že v Tádžikistánu utrpěl zranění i místní starosta.

Hranice mezi oběma středoasijskými státy je dlouhodobě neklidná a přestřelky nejsou neobvyklé. Od sovětských dob totiž není přesně vymezená a na mnoha místech prochází obtížně dostupným terénem. Kromě hraničních incidentů občas propukají spory o vodu a půdu mezi kyrgyzskými pěstiteli bavlny a tádžickými pastevci dobytka.Ministři zahraničí obou zemí později podle agentury Reuters prohlásili, že se dohodli na příměří a stažení vojáků z oblasti. Konflikt chtějí vyřešit diplomatickou cestou. Kyrgyzský prezident Sadyr Žaparov před tím oznámil, že o situaci na hranici mimořádně jednala vláda a zřídila pracovní skupinu, která má konflikt urovnat.

Autor:

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč