Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Snowden v letadle bolivijského prezidenta nebyl, hlásí Rakušané

Vladimír Putin

  7:25aktualizováno  11:46
LA PAZ - Bolivijský prezident Evo Morales ve středu dopoledne opustil Vídeň, kde byl v úterý večer donucen přistát. Jeho letadlu totiž prý při cestě z Moskvy do Bolívie několik evropských zemí zakázalo přelet v obavě, že se na palubě skrývá Edward Snowden.

Bolivijský prezidentský letoun na letišti ve Vídni foto: Reuters

V cestě Morales pokračoval dnes poté, co se vyjasnily zmatky, které  panovaly ohledně prohledání vládního speciálu a povolení několika evropských států k přeletu jeho letadla. Země Latinské Ameriky jsou incidentem pobouřeny.

Kvůli bývalému technikovi amerických tajných služeb a uprchlíkovi před americkou spravedlností Snowdenovi v úterý zakázaly bolivijskému vládnímu speciálu přelet Francie, Itálie, Portugalsko a Španělsko, uvedl bolivijský ministr obrany Rubén Saavedra. Podle bolivijských činitelů se tak stalo na poslední chvíli, ještě při odletu z Moskvy měl prý Morales všechna potřebná povolení.

ČTĚTE TAKÉ:

"Řekli nám, že jde o technické problémy, později jsme ale z vysvětlení některých činitelů zjistili, že se objevila nepodložená podezření o přítomnosti pana Snowdena v letadle," uvedl ministr zahraničí David Choquehuanca. "Nevíme, kdo si takovou lež vymyslel," řekl s tím, že tato rozhodnutí "ohrozilo prezidentův život". Zda přelet skutečně odmítly všechny čtyři státy, však není zcela jasné, protože přinejmenším francouzští činitelé to podle agentury AP odmítají. Také španělská činitelka, která si nepřála být jmenována, agentuře řekla, že letadlo dostalo povolení v úterý a dnes ráno pak znovu.

I rakouský prezident Heinz Fischer, který se s Moralesem na letišti sešel, dnes ráno uvedl, že Španělsko, na jehož povolení se ještě čekalo, jej již vydalo. Morales se ale nechal slyšet, že na souhlas stále čeká. Prohlásil také, že odmítl požadavek španělských úřadů, aby ve Vídni jeho letadlo prohledaly.

Kvůli události bude svolán summit

Podle agentury APA, která se odvolává na rakouské ministerstvo zahraničí, však stroj dnes brzy ráno prohledaly rakouské úřady, které k tomu dostaly svolení Moralese. Snowdena na palubě nenašly. Někteří novináři, kteří situaci sledují na místě, ale tvrdí, že podle posádky letadla k žádné inspekci nedošlo.

Diplomatický incident pobouřil Bolívii i další latinskoamerické země. Podle bolivijského viceprezidenta Álvara Garcii Moralese "unesl imperialismus". Podle tamního ministra zahraničí je za rozhodnutím evropských zemí Washington. Kvůli události bude svolán summit Unie jihoamerických národů (UNASUR). S odvoláním na peruánského prezidenta Ollantu Humalu o tom informovala argentinská prezidentka Cristina Fernándezová, která prý Moralesovi nabídla právní pomoc. Kdyby ho Rakousko nepustilo, mohl by se podle ní obrátit na Mezinárodní soudní dvůr.

Bolivijský prezident Evo Morales

Kriticky se vyjádřila také Venezuela, Kuba nebo ekvádorský prezident Rafael Correa, podle něhož je incident "urážkou naší Ameriky". Jihoamerické země podle něj musí nyní ukázat, že již nejsou koloniemi, ale nezávislými zeměmi. "My všichni jsme Bolívie," napsal také na Twitteru. Morales byl v Moskvě na zasedání velkých vývozců plynu, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V rozhovoru pro ruskou televizi řekl, že Bolívie je ochotna uvažovat o tom, že Snowdenovi poskytne azyl.

Snowden, který nadále zůstává v tranzitu na moskevském letišti Šeremeťjevo, v úterý zrušil svou žádost o udělení azylu v Rusku, když se dozvěděl o Putinově podmínce, podle níž by musel ukončit "protiamerickou činnost". Uprchlík, kterého v USA stíhají za prozrazení tajných informací o amerických sledovacích programech, mezitím požádal o azyl dvě desítky dalších zemí. Americký prezident Barack Obama varoval, že udělení azylu Snowdenovi by vedlo k vážným důsledkům.

Autoři: ,