Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ve stínu objevu masových hrobů někdo hodil zápalnou bombu na vilu Su Ťij

Svět

  8:57
RANGÚN/BARMA - Na pozemek vily v Rangúnu, kde bývalá barmská disidentka a nynější vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij strávila roky domácího vězení, ve čtvrtek někdo vhodil zápalnou bombu. Su Ťij v objektu v té době nebyla, bomba způsobila jenom materiální škody.

Su Ťij dorazila k hlasovací místnosti v Rangúnu v doprovodu bodyguardů. foto: Reuters

Nositelka Nobelovy ceny za mír je nyní ve světě kritizována za svůj přístup ke krizi kolem menšinových Rohingů. Agentura AP mezitím informovala o existenci dalších pěti masových hrobů.

O existenci více než pěti dosud nezaznamenaných hromadných hrobů v jedné z barmských vesnic informovala ve čtvrtek agentura AP. Potvrdily jí to více než dvě desítky přeživších v bangladéšském uprchlickém táboře Balukhálí, nedaleko Cox’s Bázáru, v rozhovorech i na časově označených videonahrávkách v mobilních telefonech.

Barmská vláda, která soustavně masakry civilistů popírá, nedávno přiznala zavraždění deseti „teroristů“. Reportáž AP však ukazuje na systematické vraždění muslimských Rohingů barmskou armádou, což naznačuje přítomnost 

Prezident Zeman přijal na Hradě barmskou nobelistku Su Ťij.
Ve volbách 8. listopadu získala Národní liga pro demokracii (NLD), kterou Su...

mnohem více hrobů s mnoha těly.

Převážně buddhistická Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Považuje je za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva.

Su Ťij podle kritiků nevyjádřila s uprchlíky dostatečný soucit a aktivity armády přechází mlčením. Zřídila sice mezinárodní komisi, která má uprchlickou krizi řešit, ale minulý týden z ní rezignoval americký diplomat Bill Richardson a netajil se kritikou vůči Su Ťij. Postrádá podle něj morální zásady a pravým účelem její komise je zastřít pravdu.

Zřídila sice mezinárodní komisi, která má uprchlickou krizi řešit, ale minulý týden z ní rezignoval americký diplomat Bill Richardson. Su Ťij podle něj postrádá morální zásady a pravým účelem její komise je zastřít pravdu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...