Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

08:17
Tři lidé utrpěli v pondělí večer v centru Kyjeva zranění při střelbě vyprovokované jedním z členů radikálního nacionalistického hnutí Pravý sektor. Incident vyvolal napětí mezi radikály a policií, pachatel se později vzdal.
04:17
Ukrajinská krize a vztahy Severoatlantické aliance s Ruskem v jejím světle budou dominovat prvnímu dni jednání ministrů zahraniční členských zemí NATO v Bruselu. Aliance je připravena zintenzivnit svou spolupráci s Kyjevem, naopak kvůli ruské anexi strategického Krymu nejspíš výrazným způsobem omezí vztahy s Ruskou federací.
02:19
Rusko
Rusko bojkotovalo neformální schůzku Rady bezpečnosti OSN se zástupci krymských Tatarů, kterou v pondělí uspořádala Litva. Moskva schůzku označila za "nepatřičnou" a za další mezinárodní pokus odvést pozornost od "znepokojivé situace na Ukrajině", napsala v noci na dnešek agentura AP.
20:39
Volyňští Češi na Ukrajině se ještě jednou dopisem obrátí na českou vládu se žádostí o pomoc. Podpoří je prý i další české spolky na Ukrajině.
18:43
USA
USA a NATO nechtějí konflikt s Ruskem, prohlásil Obama. Nejde podle něj o novou studenou válku. Velké země ale prý nesmějí zastrašovat malé.
07:23
Lídři EU se s Obamou viděli v minulých dnech v nizozemském Haagu, kde se konal reprezentativní summit o nukleární bezpečnosti. Nejvyspělejší země světa se na jeho okraji dohodly na možných odvětvových sankcích vůči Rusku, pokud bude dál zesilovat napětí ohledně Ukrajiny. Ruskou anexi Krymu Západ neuznává a prosazuje diplomatické řešení a přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem.
07:21
Hospodářská spolupráce a společný postup ve sporu s Ruskem kvůli Krymu budou hlavními tématy dnešní schůzky mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a vrcholnými představiteli Evropské unie.
20:41
Ruským plavidlům se po dvouhodinové operaci v zálivu Donuzlav podařilo obsadit poslední ukrajinskou bojovou loď na Krymu, minolovku Čerkasy.
18:42
Armádní špičky Ukrajiny a Ruska se dohodly na organizovaném odchodu ukrajinských vojáků z okupovaného Krymu. Podle ukrajinského ministerstva obrany projevilo přání odejít z Krymu kolem 2000 ukrajinských vojáků z celkem asi 18.800 příslušníků svých ozbrojených sil.
18:11
Ukrajina
Ukrajinské ministerstvo vnitra chce odzbrojit ultrapravicovou stranu Pravý sektor, která vyhlásila "válku" ministru vnitra Arsenu Avakovovi za smrt vůdce Oleksandra Muzyčka.
16:32
Západ dle Obamy zkoumá možné dopady hospodářských odvětvových sankcí proti Rusku. Bude-li třeba, budou nasazeny, i když západní státy poškodí.
16:32
Ukrajinci mohou udržovat styky s EU i Ruskem, řekl Obama. Moskva musí jednat odpovědně a prokázat, že ctí mezinárodní normy. Jinak musí pykat.
16:30
USA neuznávají krymské referendum a ruskou anexi a jsou znepokojeny tlakem Moskvy na Ukrajinu, řekl Obama. Kyjev je připraven s Ruskem jednat.
15:32
Ukrajina
Ukrajinská volební komise dnes zaregistrovala několik prvních kandidátů pro mimořádné prezidentské volby, které se uskuteční 25. května. Přihlášku do voleb dnes podal jeden z vůdců někdejší vládní Strany regionů Serhij Tihipko, hlavních favorité voleb se ale zatím s žádostí o registraci na volební komisi neobrátili. Přihlášky komise přijímá do 4. dubna.
12:59
Ukrajinská krize a hospodářská spolupráce budou dominovat středečnímu jednání amerického prezidenta Baracka Obamy s vrcholnými představiteli Evropské unie v Bruselu. Hodinu a čtvrt trvající schůzka má demonstrovat pokračování úzké transatlantické spolupráce přes jistou ztrátu důvěry, způsobenou koncem loňského roku odhalením rozsáhlého sledování evropských občanů i politiků americkými tajnými službami.
12:09
EU
Londýn kvůli ukrajinské krizi a ruské anexi Krymu přehodnotí dohodu s Rosatomem. Dohoda této ruské jaderné firmě otvírala dveře na britský trh.
11:33
Rusko
Ruské vojenské námořnictvo zařadí letos do služby více než čtyřicet nových plavidel, mimo jiné ponorky, válečné lodi a pomocná plavidla.
09:49
NATO je podle generálního tajemníka aliance Rasmussena znepokojeno koncentrací ruských vojsk u hranic s Ukrajinou, své členy hodlá bránit.
09:47
Ukrajinský parlament odmítl demisi ministra obrany. Ihor Teňuch nabídl své odstoupení po vyklizení ukrajinských vojenských pozic na Krymu.