Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko není náš nepřítel. V případě útoku na Pobaltí ale odpovíme, prohlásil generální tajemník NATO

ilustrační snímek foto: Reuters

Varšava - Severoatlantická aliance nepovažuje Rusko za nepřítele, ale odpoví, pokud Rusko napadne Polsko a pobaltské státy. V rozhovoru pro polský list Rzeczpospolita a několik dalších médií před summitem NATO v Londýně to prohlásil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.
  12:34

„Silnou přítomností sil NATO v Polsku a pobaltských zemích vysíláme Rusku velmi silný signál: pokud dojde k útoku na Polsko a pobaltské země, odpoví na to celá aliance,“ prohlásil generální tajemník bloku, který se v úterý schází v Londýně na dvoudennímu summitu k 70. výročí svého založení.

NATO bude diskutovat o přežití. Problémem je financování i turecká invaze do Sýrie

„Rusko takto nedefinujeme (jako nepřítele NATO). Prostě v případě potřeby odpovíme. Musíme si být jistí, že to, co vidíme na Ukrajině - invazi Ruska proti jeho sousedovi - se vůči členovi NATO nemůže opakovat,“ zdůraznil rovněž Stoltenberg v rozhovoru, který kromě deníku Rzeczpospolita poskytl i několika dalším evropským listům.

Macron by si měl sám zjistit, zda není ve stavu mozkové smrti, útočil Erdogan

Obranu pobaltských států Severoatlantickou aliancí ale komplikuje chování a přístup Turecka. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý před odletem na summit do Londýna zopakoval, že Ankara nepodpoří další posílení obrany Pobaltí, pokud aliance neuzná jako teroristické ty skupiny, proti nimž Turecko bojuje. To se týká především syrských kurdských oddílů YPG, které však výrazně pomohly při porážce teroristické organizace Islámský stát v Sýrii.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci k setkání...
Americký ministr obrany Mark Esper (vlevo) v diskusi s generálním tajemníkem...
Autor: