Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Překročení červené čáry, říká Čína k Vystrčilově návštěvě. Německo se Česka zastalo, totéž udělalo Slovensko

Svět

  13:04aktualizováno  20:13
Berlín - Návštěva předsedy Senátu České republiky Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu představuje překročení červené čáry. Prohlásil to čínský ministr zahraničí Wang I, který v pondělí v Berlíně jednal se šéfem německé diplomacie Heikem Maasem.

Členové delegace v čele s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (nahoře uprostřed) mávají 29. srpna 2020 v Praze před odletem na návštěvu Tchaj-wanu. foto: ČTK

Peking považuje ostrovní Tchaj-wan za svou vzbouřenou provincii a Vystrčilovu cestu za porušení principu jedné Číny. Maas se Česka zastal, když řekl, že hrozby do politiky nepatří a že od mezinárodních partnerů očekává vzájemný respekt.

Předseda českého senátu Miloš Vystrčil společně s ministrem zahraničí...
Hostesky měří teplotu předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi 31. srpna 2020 v...

Tchaj-wan je čínským teritoriem,“ řekl Wang na tiskové konferenci. „A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat,“ uvedl čínský ministr s tím, že v opačném případě by to znamenalo vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Kolik stála Vystrčilova cesta? Za letadlo dal Senát 3,4 milionu, o pobytové náklady se postarali Tchajwanci

„Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit,“ prohlásil Wang, který před novináři opakovaně zdůraznil nutnost dodržování principu jedné Číny.

Německý europoslanec za Zelené Reinhard Bütikofer pondělní Wangovu návštěvu v Berlíně označil za skutečnou výzvu pro Maase. „Bude solidární s Českou republikou kvůli útokům Wanga I?“ položil si Bütikofer otázku na twitteru. Maas se na tiskové konferenci v úvodním prohlášení Česka skutečně zastal. Po tiskové konferenci europoslanec poznamenal, že Maas na čínské hrozby Česku reagoval dobře.

Německý ministr řekl, že Evropská unie se svými partnery jedná s úctou. „Totéž očekáváme od druhých. Nátlak k tomu nepatří,“ prohlásil. Zároveň označil za důležité, že EU chce v zahraniční politice i v případě Číny postupovat v úzké soudržnosti. Maas rovněž řekl, že v úterý o kauze hovořil s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem

Wang v pondělí prohlásil, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že svou cestou porušil princip jedné Číny. Předseda Senátu v pondělí na tiskové konferenci v Tchaj-peji na dotaz novinářů řekl, že podle jeho názoru nynější návštěva Tchaj-wanu nijak neporušuje zmíněný princip tak, jak ho vnímá Česká republika. „My se v žádném případě nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem,“ doplnil.

Já jsem Tchaj-wanec, řekl Vystrčil a odkázal na slavný výrok Kennedyho. Zákonodárci mu tleskali vestoje

Kvůli pondělním slovům šéfa čínské diplomacie na Vystrčilovu adresu si hned v pondělí náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa na Petříčkův pokyn předvolal čínského velvyslance v ČR. Tlapa označil prohlášení čínského ministra za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace. Podle velvyslance Čang Ťien-mina podpořil Vystrčil separatistické síly a aktivity spojené s nezávislostí Tchaj-wanu.

Vystrčil na Tchaj-wan přiletěl v neděli, cestu ukončí v pátek. Proti návštěvě Peking několikrát ostře protestoval. Odmítavý postoj k ní dali najevo i někteří čeští představitelé - například český prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš.

Podpora i ze Slovenska

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý uvedla, že vztahy Evropské unie a Číny jsou založené na dialogu a vzájemném respektu. V souvislosti s kritikou, s jakou se ze strany Pekingu setkala návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu, uvedla, že výhrůžky na adresu nějakého člena unie a jeho představitelů odporují samotné podstatě partnerství a jsou nepřijatelné.

„Slovensko stojí při České republice,“ napsala také Čaputová.

Peking považuje Tchaj-wan za svoji vzbouřenou provincii a cesta šéfa Senátu je podle něho porušením principu jedné Číny. Šéf čínské diplomacie Wang I Vystrčilovu návštěvu ostrovního státu dnes při návštěvě Berlína označil za překročení červené čáry a už v pondělí prohlásil, že Vystrčil za poručení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu.

Autor: