Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ne, ne, odmítaly Češky vystoupit. Vzali jim boty, líčí svědek únosu

Svět

  16:35
ISLÁMÁBÁD - Osud českých turistek, které ve středu unesli neznámí ozbrojenci na západě Pákistánu, je stále nejasný. Objevily se ale nové detaily: podle svědectví řidiče autobusu mělo několik únosců uniformy a muž se nejprve domníval, že jde o příslušníky bezpečnostních složek provádějící kontrolu. Akce prý netrvala déle než pět minut.

Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března foto: HankaaToncaDomu.com

Podle výpovědi řidiče Manúa Chána autobus, v němž vezl dvě čtyřiadvacetileté ženy, zastavili ozbrojenci asi 20 kilometrů za hranicemi s Íránem. Akce byla rychlá, trvala kolem pěti minut.

"Zamávali na autobus ze vzdálenosti asi 500 metrů, aby zastavil. Dva z nich přišli z pravé a pět dalších z levé. Pět z nich mělo na sobě uniformy a dva byli v civilu. Jeden z nich držel v ruce bezdrátovou vysílačku. Myslel jsem, že jde o příslušníky bezpečnosti, kteří přišli zkontrolovat autobus," řekl Chán.

Policistovi sebrali kalašnikov
"Pak dva z nich vlezli do autobusu a policistovi, který ženy doprovázel, sebrali automatickou pušku AK-47. Ženám přikázali vystoupit z autobusu," pokračoval. Podle něj únosci hned poznali, že jde o cizinky - ženy seděly vpředu a ozbrojenci na ně promluvili anglicky. Turistiky nejprve odmítaly vozidlo opustit. "Řekly 'Ne, ne, ne.' Pak si vzaly svoje zavazadla a únosci jim sebrali boty. Do jedné z nich strčili. Byla velmi rozrušená," řekl také řidič. Únosci přinutili rukojmí nastoupit do jednoho z terénních vozidel, kterými přijeli.

Po ženách pákistánské úřady stále pátrají. České ministerstvo zahraničí o nich zatím nové informace nemají. Spekuluje se, že ženy unesli pachatelé kvůli výkupnému, což je v oblasti běžné.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!