Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Několikahodinový výpadek tísňových linek ve Francii má nejméně jednu oběť

Svět

  15:53
Paříž - Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin dnes tvrdě kritizoval středeční výpadek telefonního operátora Orange, kvůli kterému bylo velmi těžké se dovolat na tísňové linky. O život přišel nejméně jeden člověk, rodině muže s akutními srdečními obtížemi se opakovaně nepodařilo zavolat rychlou záchrannou službu.
Tísňová linka, ilustrační snímek

Tísňová linka, ilustrační snímek foto: Vojtěch Gibiš, Lidovky.cz

Jeho úmrtí už začaly vyšetřovat příslušné úřady. Ve Francii ve středu večer a v noci několik hodin nefungovaly linky na hasiče, policii a záchranáře, píší francouzská média.

Velký výpadek v Nizozemsku: přestaly fungovat tísňové linky, v ulicích byli všichni dostupní policisté

Ministr Darmanin kvůli této záležitosti předčasně ukončil pracovní cestu v Tunisku a předvolal si šéfa firmy Orange Stéphana Richarda, aby si nechal vysvětlit „závažnou a nepřijatelnou nefunkčnost“ tísňových linek. Telefonní operátor výpadek zdůvodnil technickými obtížemi a šéf firmy Richard se na twitteru omluvil všem, které výpadek zasáhl. Orange také vyloučil, že by se jednalo o hackerský útok, píše AFP.

Síť od půlnoci opět funguje, operátor uvedl, že ji však nadále kontroluje. Ministr zdravotnictví Olivier Véran ale uvedl, že i nadále dochází k menším výpadkům zhruba v deseti regionech. Šéf firmy Orange agentuře AFP sdělil, že se jednalo o velmi ojedinělý technický problém a hlavní příčinou výpadku „byla pravděpodobně chyba softwaru v kritickém vybavení sítě“.

Své „silné znepokojení“ nad incidentem vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron. Je však podle něj „příliš brzo dělat závěry“. Premiér Jean Castex ze své cesty v Tunisku vzkázal, že je potřeba „vyvodit důsledky“, píše Le Monde.

Kvůli vraždě dívky v Rumunsku končí ministr vnitra. Policie reagovala na tísňové volání po 19 hodinách

Muže s obtížemi, jehož blízcí se nedovolali na tísňovou linku, nakonec musela jeho rodina odvézt vlastními silami do nemocnice ve Vannes, kde zemřel. Podnět k vyšetření úmrtí třiašedesátiletého muže podala nemocnice.

Ke dvěma srdečním příhodám, které podle spolupracovníků ministra vnitra skončily úmrtími pacientů, došlo také na ostrově Réunion. U těchto případů však není jisté, zda za pomalou reakci záchranářů mohly telefonní linky.

Drobné obtíže ve středu zaznamenali také další dva francouzští operátoři Bouygues Telecom a Altice, kam patří síť SFR. Na začátku ledna obdobné problémy zažila Belgie při výpadku sítě operátora Proximus.První informace o výpadcích se objevily ve středu večer okolo 18:00 v několika regionech. 

Tisíckrát volaly na tísňovou linku a vulgárně nadávaly. Děti ze Strakonicka vyšetřuje policie

Záchranný systém okamžitě zavedl alternativní tísňové linky na mobilních a pevných spojeních namísto obvyklých čísel jako 112. Na obtíže upozornili sami záchranáři, protože se jejich telefonáty s nemocnými přerušovaly vprostřed hovoru nebo nebylo možné se dovolat zpět. Nejvyšší četnost nouzových volání je přitom ve Francii okolo sedmé hodiny večer, píše AFP s odvoláním na šéfa záchranářských odborů Françoise Brauna.

Autor: