Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německá policie posílí na Štědrý večer hlídky před kostely

Svět

  15:08
BERLÍN - Německá policie posílila svou přítomnost před kostely v řadě velkých měst na dnešní večer, kdy lidé budou chodit na štědrovečerní mše. Zvýšená bezpečnostní opatření přijal podle agentury DPA například Hannover, Frankfurt nad Mohanem či Kolín nad Rýnem, naopak v Hamburku či v Sasku policie neplánuje na sobotní večer větší než obvyklé hlídky.

Ilustrační foto foto: Reuters

Spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziere v pátek uvedl, že i po zastřelení pachatele pondělního útoku na vánoční trh v Berlíně ohrožení Německa terorismem zůstává. Atentát Tunisa Anise Amriho si vyžádal 12 obětí a přes 50 zraněných.

Větší počet hlídek před kostely na Štědrý večer přivítal například hannoverský biskup Ralf Meister. „Považuji za nutné a správné, že se velká shromáždění lidí musí nyní více chránit,“ řekl agentuře DPA Meister.

Více policistů bude v sobotu večer také v Sasku-Anhaltsku, například na vánočním trh v Halle. Již ve středu informoval kolínský policejní prezident Jürgen Mathies, že posílí hlídky u kolínské katedrály. Tam budou policisté u vchodu i u východu.

Naopak v Sasku podle tamního ministra vnitra neplánují zvláštní opatření před štědrovečerními mšemi. Ani policie v Hamburku v sobotu večer nechystá zvýšené hlídky před kostely, podle policejního mluvčího již byla v centru města posílena policejní přítomnost před vánočními svátky.

Kvůli pondělnímu útoku v Berlíně, při němž pachatel najel kamionem do lidí na vánočním trhu, byla zvýšena bezpečnostní opatření i v ČR. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů. Vjezd na některá frekventovaná místa, jako jsou vánoční trhy ve větších městech nebo dolní část pražského Václavského náměstí, blokují zátarasy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!