Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Popřála dobrou noc a uškrtila se. Dívka v Německu zemřela při tiktokové výzvě

ilustrační snímek foto: ČTK

Třináctileté dívce se v Německu stala osudnou výzva „Blackout Challenge“ na platformě TikTok. Její náplní je dusit se tak dlouho, dokud člověk neomdlí. Jde o další z nebezpečných úkolů, při nichž lidé mají pořídit videa, jež pak sdílejí s ostatními. Podobný případ se odehrál i v Berlíně, kde dívka po plnění výzvy skončila v nemocnici.
  12:30

Podle německých novin popřála dívka 26. dubna večer své matce dobrou noc a odešla do svého pokoje. Když ji strýc, který se krátce po půlnoci vrátil domů, zkontroloval, již nedýchala. Přivolaní lékaři pouze potvrdili smrt uškrcením.

Rodina v jejím mobilním telefonu našla záznam, na kterém je vidět, jak se poprvé pokusila škrtit. Obvykle se výzva provádí ve dvou lidech, kdy jeden natáčí a může v případě mdlob zasáhnout. Třináctiletá dívka však byla zřejmě sama. Podle jednoho z příbuzných už na svůj telefon nedosáhla.

Matka zemřelé varovala ostatní mladé uživatele a rodiče prostřednictvím sociální sítě Facebook. Kladla jim na srdce, aby si uvědomili, jak nebezpečný TikTok může být. Rodiče by podle ní měli se svými dětmi o takovém nebezpečí mluvit.

Nejedná se totiž o jediný případ, objevují se po celém světě. Ve Velké Británii chlapec po výzvě nejprve upadl do kómatu a poté zemřel. Na berlínské základní škole řešili policisté podobný případ – dva žáci škrtili dívku tak dlouho, až skončila v bezvědomí. Po okamžitém převozu do nemocnice ji lékaři dokázali zachránit.

Evropská komise zahájila letos v únoru řízení proti čínské společnosti Bytedance, která TikTok vlastní. Chce zjistit, zda dostatečně brání šíření nelegálního obsahu a zda neporušuje pravidla Evropské unie o ochraně nezletilých a o transparentnosti reklamy.

Autor:

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...