Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

„Největší blbost mého života“. Německý důstojník dostal za špionáž pro Rusko tři roky

Německý důstojník dostal u soudu v Düsseldorfu tři a půl roku vězení za předávání informací Rusku. (27. května 2024) foto: Profimedia.cz

Soud v Německu v pondělí poslal na tři a půl roku do vězení armádního důstojníka za to, že předával vojenské informace Rusku. Muž se přiznal a během procesu se hájil psychickými problémy i tím, že se obával jaderné eskalace konfliktu na Ukrajině. Ten Kreml rozpoutal před dvěma lety. V případě vyzrazení služebních či státních tajemství by muži hrozilo až doživotí.
  12:39

Čtyřiapadesátiletý důstojník se přiznal hned první den procesu, který koncem dubna začal u vrchního zemského soudu v Düsseldorfu. V době, kdy se rozhodl Rusku poskytnout vojenské informace, vstoupil také do Alternativy pro Německo (AfD). Stranu, která je označována jako krajně pravicová a o kterou se zajímá německá kontrarozvědka, však později opustil.

„Svůj život jsem neměl pod kontrolou,“ uvedl důstojník během procesu. Mimo jiné vypověděl, že ho trápily psychické problémy, ale navštívit odborníka se zdráhal. Lékaři mu nakonec diagnostikovali těžké vyhoření s úzkostným strachem a záchvaty paniky.

V této složité době sledoval zprávy na sítích TikTok a Telegram, které mimo jiné zneužívají dezinformátoři a šiřitelé prokremelské propagandy. Soud důstojníkovu motivaci kontaktovat ruské velvyslanectví označil za obtížně pochopitelnou a uvedl, že pro muže bylo zřejmě snazší zradit zemi než zajít k lékaři.

Obžalovaný opakovaně vyslovil nad svým chováním lítost, což učinil i v závěrečném prohlášení. „Je to ta největší blbost, kterou jsem v životě udělal,“ citovala ho DPA.

Od loňského prosince stojí před soudem v Berlíně kvůli podezření z předávání tajných informací ruské rozvědce také bývalý pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND). Obžalován je z vlastizrady a hrozí mu až doživotní trest. Podle prokuratury dostal z Moskvy za poskytnuté informace nejméně 450 tisíc eur (zhruba 11 milionů korun).

Německo, které je jedním z největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu, patří k hlavním cílům ruských špionážních operací. Ty podle německých úřadů od začátku invaze nabyly na intenzitě.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...