Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Netanjahu má podporu k sestavení vlády

Svět

  18:47
JERUZALÉM - Parlamentní volby v Izraeli sice vyhrála centristická strana Vpřed (Kadima) dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniové, šanci stát se premiérem má teď ale mnohem větší její největší soupeř ve volbách Benjamin Netanjahu.

Benjamin Netanjahu se svojí manželkou u voleb do izraelského parlamentu foto: ČTK

Předsedu izraelské opoziční strany Likud Benjamin Netanjahu při jednáních o formování nového kabinetu totiž podpořil šéf krajně pravicové strany Izrael je náš domov Avigdor Lieberman. Vůdce třetího nejúspěšnějšího politického uskupení z parlamentních voleb z 10. února ale svou podporu podmiňuje vytvořením velké koalice za účasti všech tří nejsilnějších stran.


Netanjahua díky Liebermanovi v tuto chvíli podporuje většinových 65 poslanců 120členného zákonodárného sboru, a tak analytikové předpokládají, že sestavením vlády bude pověřen právě on.

Velká koalice má pomoct překonat krizi a čelit íránské hrozbě
"Doporučujeme Benjamina Netanjahua (na post premiéra), ale jen v rámci široké koalice," řekl Lieberman na schůzce s prezidentem Šimonem Peresem, jenž by měl podle agentury AFP dnes večer ukončit rozhovory s vůdci nejsilnějších stran s cílem vybrat politika, který má největší šanci na vytvoření koalice.

"Vzhledem k hospodářské krizi a íránské hrozbě chceme vládu, která bude zahrnovat všechny tři největší strany, Likud, Kadimu a Izrael je náš domov," dodal Lieberman, přičemž apeloval i na další politická uskupení, aby se ke koalici připojila. Netanjahu podle agentury Reuters slíbil, že Liebermana poslechne.

Livniová je zatím proti velké koalici
Livniová v první reakci na návrh velké koalice zaujala spíše odmítavý postoj a také další představitelé strany Vpřed uvedli, že Kadima zamíří s největší pravděpodobností do opozice.

"Nebudu fíkovým listem vlády uplatňující tvrdou linii," citovala Livniovou agentura Reuters. Mluvčí strany Vpřed to interpretovala tak, že strana nevstoupí do vlády vedené Netanjahuem, pokud politika tohoto kabinetu neumožní pokračování blízkovýchodních mírových jednání s cílem vytvoření dvou států - Izraelců a Palestinců.

Netanjahu i Lieberman jsou však známi jako kritici mírového dialogu s Palestinci. Konzervativní vláda vedená Netanjahuem, závislá na hlasech malých, často radikálních stran, by mohla oslabit pozici Izraele ve světě a zhoršit vztahy Izraele s americkým prezidentem Barackem Obamou, který řadí blízkovýchodní mírový proces mezi priority své zahraniční politiky, konstatovala agentura AP.

V Izraeli měl dosud možnost sestavit vládu jen vítěz
Z volebních výsledků vyplývá, že strana Livniové Vpřed obsadí v parlamentu 28 křesel, zatímco Netanjahuův Likud jich má 27. Livniová ale nemůže počítat s žádnými dalšími politickými spojenci, na rozdíl od Netanjahua, jehož podle AFP podporují kromě členů Likudu (27 křesel) a strany Izrael je náš domov (15 křesel) také dvě ultraortodoxní strany Šas (11 křesel) a Jednotný judaismus tóry (pět křesel) a dvě krajně nacionalistické strany (sedm křesel).

Ehud Barak, vůdce levicové vládní Strany práce, která skončila ve volbách čtvrtá, již řekl, že žádného kandidáta na sestavování nového kabinetu doporučovat nebude.

Peres by podle nejnovějších informací agentury Reuters mohl svůj verdikt vynést již v pátek. Kandidát má na sestavení vlády 42 dní a poté musí získat souhlas parlamentu.

Jestliže Peres nakonec skutečně pověří zformováním vlády Netanjahua, bude to v šedesátileté historii Izraele poprvé, co kabinet bude sestavovat představitel strany, která ve volbách nezískala nejvíce mandátů.

Autoři: ,

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...