Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Ve volbách byl druhý, přesto sestaví vládu

Svět

  12:50aktualizováno  14:00
JERUZALÉM - Šéf pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu přijal pověření prezidenta Šimona Perese, aby sestavil novou izraelskou vládu. Peres podle agentury Reuters uvedl, že nominaci Netanjahua na premiéra podpořilo 65 poslanců stodvacetičlenného parlamentu.

Benjamin Netanjahu foto: ČTK

V prvním prohlášení po svém jmenování Netanjahu řekl, že by si přál vládu národní jednoty s účastí centristické strany Vpřed (Kadima) dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniové a s levicovou Stranou práce. Livniová ale při jednání s prezidentem Peresem odmítla vytvořit s Likudem velkou koalici, pokud bude v jejím čele stát Netanjahu.

"Apeluji na šéfku Kadimy Cipi Livniovou a šéfa Strany práce Ehuda Baraka a říkám jim: Sjednoťme se, abychom zajistili budoucnost státu Izrael," řekl Netanjahu a dodal, že se s těmito dvěma představiteli hodlá sejít a jednat o široké vládě národní jednoty.

Podle informací z prezidentské kanceláře Peres musel Netanjahua trochu přesvědčovat, ale nakonec souhlasil, že se úkolu sestavit nový vládní kabinet ujme. Na sestavení vlády bude mít Netanjahu šest týdnů a pokud neuspěje, mohlo by to znamenat vypsání nových voleb.

Izraelské parlamentní volby z 10. února skončily patem. Ziskem osmadvaceti křesel zvítězila centristická strana Vpřed Cipi Livniové, zatímco Likud získal 27 křesel. Livniová však nemá na rozdíl od Netanjahua dostatečnou podporu ostatních politických uskupení. Barakova Strana práce obsadila 13 křesel. Netanjahua podporují kromě členů Likudu (27 křesel) a strany Izrael je náš domov (15 křesel) také dvě ultraortodoxní strany Šas (11 křesel) a Jednotný judaismus tóry (pět křesel) a dvě krajně nacionalistické strany (sedm křesel).

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...