Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

Svět

  8:13aktualizováno  12:29
Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím zabarikádovaly desítky propalestinských demonstrantů. A zřejmě také nedaleký protestní tábor. Policisté jednali na žádost školy. Stanice CNN informovala o desítkách zadržených.

Univerzita v úterý oznámila omezení přístupu do kampusu poté, co tam eskalovaly studentské protesty proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy. Desítky lidí předešlou noc obsadily budovu Hamilton Hall ve snaze vynutit si přerušení veškerých finančních vazeb na Izrael.

Policisté podle AP v noci na středu vyvedli z univerzitní budovy 30 až 40 lidí. Během akce nebyl nikdo zraněn, sdělila policie CNN necelé dvě hodiny poté, co policisté do školního areálu vstoupili. Stanice BBC píše, že zřejmě vyklidili také nedaleký protestní tábor.

Kolumbijská univerzita uvedla, že policie do kampusu vešla v úterý po deváté večer místního času (ve středu po třetí ráno SELČ) na žádost školy.

„Toto rozhodnutí bylo učiněno s cílem obnovit bezpečnost a pořádek v naší komunitě,“ sdělila univerzita a dodala, že vzhledem k okupaci budovy protestujícími neměla na výběr.

„Domníváme se, že skupinu, která vnikla do budovy a obsadila ji, vedou jednotlivci, kteří nejsou spojeni s univerzitou,“ podotkla škola.

V kampusu univerzity zasahovaly stovky policistů, řada z nich se do obsazené budovy dostala oknem. Stanice BBC ze zásahu zveřejnila video, na kterém je vidět, jak policisté lezou do budovy přes rampu z policejního vozu.

„Vyklízíme to,“ křičela zásahová jednotka, když se blížila k zabarikádovanému vchodu do budovy, popsala agentura Reuters. Další policisté se podle ní vydali k protestnímu táboru. „Ostuda! Ostuda!,“ skandovali mezitím přihlížející vysokoškoláci.

Netrvalo dlouho a bylo možné vidět policisty vedoucí spoutané demonstranty k policejním vozidlům před branami kampusu, popsal Reuters. Několik desítek jich skončilo v policejním autobuse. Další média poznamenávají, že zatím není jasné, kolik lidí policie dosud zadržela.

Univerzita nyní požádala policii, aby v kampusu zůstala alespoň do 17. května, tedy po skončení promocí, a zajistila, že demonstranti neobnoví protestní tábor. Krize na prestižní univerzitě, jejíž propalestinští studenti inspirovali protesty na vysokých školách po celých Spojených státech, trvá už téměř dva týdny.

Původní „tábor solidarity s Gazou“ v Kolumbijské univerzitě 18. dubna vyklidila policie, první vlna zatýkání a přerušování studia ale napětí jen vystupňovala a v univerzitním areálu na severu Manhattanu brzy vyrostlo nové stanové městečko. V něm podle AP v pondělí po odpoledním ultimátu zůstávali studenti, kteří dávali najevo svůj nesouhlas s údajně proizraelským přístupem vedení školy.

Škola mezitím zahájila podmínečné vylučování studentů, kteří do ultimáta protestní tábor neopustili. Mluvčí ústavu Ben Chang uvedl, že univerzita něj uznává svobodu projevu, jejich protesty však jsou „hlučným rušením“ klidu potřebného k přípravě na současné závěrečné zkoušky. V noci na úterý začal nový protest, když desítky lidí vnikly do historické budovy Hamilton Hall a zabarikádovaly se v ní.

Na univerzitě v Los Angeles se násilně střetli zastánci Izraele a Palestiny

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu (dopoledne SELČ) střetli proizraelští a propalestinští demonstranti a nejméně jeden člověk skončil v nemocnici.

Na místo kolem 10:00 SELČ dorazily i policejní pořádkové síly. Násilnosti podle místních médií eskalovaly poté, co skupina zastánců Izraele zbourala kovové zátarasy okolo tábořiště podporovatelů Palestiny, začala strhávat vlajky a mezi oběma skupiny se rozpoutala potyčka.

„Losangeleská policie na místě zasahovala na žádost (kancléře univerzity) Genea Blocka,“ uvedla podle stanice CBS starostka Los Angeles Karen Bassová. Na kampus podle vicekancléřky Mary Osakoové dorazili i hasiči a záchranná služba. „Jsme znechucení tímhle nesmyslným násilím, musí to skončit,“ dodala vicekanceléřka.

Potyčky mezi oběma skupinami trvaly až do půlnoci (09:00 SELČ), na místě vybuchovaly ohňostroje a několik lidí kromě vzájemného pokřikování i fyzicky zápasilo, popsala z místa reportérka serveru The Real News Mel Buerová.

Studenti na vysokých školách napříč USA vyjadřují nesouhlas se způsobem, jakým Izrael vede v Gaze válku proti teroristickému hnutí Hamás. Zároveň požadují, aby školy přerušily obchodní vazby a investice, které jsou nějakým způsobem spojené s Izraelem.

Ačkoliv manifestace jsou většinou poklidné, podle vedení škol narušují výuku a přípravu studentů na zkoušky, zástupci řady univerzit proto již požádali o pomoc policii. Podle stanice CNN, která incidenty zapracovala do mapy, se k úterku zatýkalo v 25 univerzitních kampusech v 21 amerických státech. AP informuje o více než 1000 zatčených v kampusech napříč USA.

Autoři: ,