Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nezávislost Tibetu a Tchaj-wanu neuznáváme, řekl Zeman v Číně

Svět

  11:09
PEKING - Prezident Miloš Zeman se v pondělí na závěr své návštěvy Číny v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman ho ujistil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu a odmítá se vměšovat do vnitřních záležitostí nejlidnatější země světa.

Miloš Zeman se v pátek zúčastnil zahájení Západočínského mezinárodního veletrhu foto:  David Neff, MAFRA

V souvislosti s Tchaj-wanem Zeman poznamenal, že věří brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou. Česko s ostrovem, který se osamostatnil v roce 1949, neudržuje politické styky. 

Miloš Zeman, čínský prezident Si Ťin-pching a další hodnostáři ve Velkém sálu...
Miloš Zeman s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v zasedací místnosti Velkého...
Prezident Miloš Zeman s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu. Na...
Prezident Miloš Zeman (uprostřed) zabrán do hovoru s čínským premiérem Li...

PSALI JSME:

V případě Tibetu, který Čína k sobě v 50. letech minulého století násilně připojila a který má dnes autonomní status, se Česká republika při dubnové návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Pekingu zavázala, že nebude podporovat jeho nezávislost v jakékoli podobě a že uznává teritoriální integritu Číny. Lidská práva přitom označil za „širší pojem“ a přirovnal situaci okolo Tibetu k ukrajinské krizi po ruském záboru Krymu. Za to si vláda vysloužila kritiku českých organizací na ochranu lidských práv a opozice.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě setkání se Si Ťin-pchingem se Zeman poslední den své cesty sešel s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a před odletem do vlasti ho čeká státní večeře pořádaná čínským protějškem. 

Dohoda o bankách i Krtečkovi

Během návštěvy uzavřeli čeští vládní i obchodní zástupci s čínskými partnery řadu smluv a memorand. Mezi nejvýznamnější patří mimo jiné ohlášení strategické spolupráce mezi česko-slovenskou investiční skupinou J&T a čínskou společností CEFC nebo chystané otevření pobočky Bank of China v Česku. Uzavřena byla také dohoda o animovaném seriálu Krteček a panda, který má spojit tradiční českou animovanou postavičku s čínským národním symbolem.

Naopak dohoda o přímém leteckém spojení mezi Čínou a Prahou podepsána nebyla, důvodem prý byly technické detaily dokumentu. Zeman proto očekává, že se dohoda uzavře během jarní návštěvy premiéra Bohuslava Sobotky v Číně. Letecká linka má být podle médií zřízena mezi Prahou a Šanghají.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!