Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zeman se vrací z Číny s PPF. Kellner byl i u Si Ťin-pchinga

Asie

  22:24
Prezident Miloš Zeman se v noci vrací ze státní návštěvy Číny letadlem skupiny PPF. Informaci přinesl server Blesk.cz a Hrad ji ČTK potvrdil. Podle serveru zdůvodnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček volbu soukromého letadla místo státního speciálu tím, že tak bude cesta kratší. PPF ovládaná miliardářem Petrem Kellnerem má v Číně obchodní zájmy.

Prezident Miloš Zeman s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu. Na pozadí česká vlajka v obklopení dvou čínských. foto: ČTK

Letadlem podle Blesku cestují i zástupci skupiny J&T, která při návštěvě Zemana v Číně uzavřela smlouvu o spolupráci s tamní firmou CEFC.

U čínského prezidenta se objevil i Petr Kellner

  • Miliardář Petr Kellner se zúčastnil pondělního setkání prezidenta Miloše Zemana s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. O Kellnerově účasti se zatím jen spekulovalo.
  •  PPF má v Číně obchodní zájmy, její firma Home Credit nabízí Číňanům úvěry. Zeman se v pondělí vracel do Česka letadlem PPF a skupiny J&T, podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka kvůli úspoře času.
  • Mluvčí PPF Radek Stavěl také ČTK potvrdil, že se prezident z Číny vracel do Česka nikoli státním letounem, ale letadlem pronajatým právě skupinami PPF a J&T, která při Zemanově návštěvě uzavřela smlouvu o spolupráci s čínskou firmou CEFC. "Nešlo o soukromé letadlo pana Kellnera, který mimochodem zůstává pracovně v Asii," doplnil Stavěl.

K Zemanově cestě letounem PPF vydá prezidentská kancelář v úterý tiskovou zprávu, sdělil ČTK její zástupce. Podle Ovčáčka byl hlavním důvodem čas. „Zásadní časová úspora prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října,“ řekl Blesku. Letadlo PPF na rozdíl od vládního airbusu letí do Česka bez mezipřistání, a ušetří tak prezidentovi až dvě hodiny z původně dvanáctihodinového letu, napsal server.

PPF a J&T mají v Číně významné obchodní zájmy. Skupina PPF například vlastní firmu Home Credit, která nabízí Číňanům úvěrové služby. Zeman během návštěvy pochválil čínské úřady za podporu Home Credit.

J&T u příležitosti Zemanovy návštěvy uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s CEFC, šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.

Podle Blesku Zeman přistane v Praze s firemním letadlem PPF Boeing Business Jet 737-700. Se Zemanem letěly na čtyřdenní návštěvu Číny z Prahy dva vládní stroje, v jednom z nich byla podnikatelská mise.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...