Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poslankyně ČSSD se postavila za Putina. Neziskovky jsou hrozbou, tvrdí

Vladimíra Lesenská (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimíra Lesenská (ČSSD). |

MOSKVA Nevládní organizace vznikají zpočátku s ušlechtilými cíli, ale jakmile dostávají peníze z ciziny, snaží se sehrávat určitou roli v politice, řekla v rozhovoru s ruskou agenturou Vladimíra Lesenská. Česká poslankyně za ČSSD, která se v Moskvě účastní kulatého stolu o činnosti nevládních organizací, podle organizace Člověk v tísni zcela převzala rétoriku Kremlu.

Zaorálek: Nepochopitelné

"Je to nepochopitelné vyjádření. Nerozumím, co k němu paní Lesenskou vedlo. Agentem by pak byla i naše ČSSD. Paní poslankyně do Moskvy odjela na soukromou cestu a své výroky s nikým nekonzultovala," uvedl v reakci na vyjádření političky místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Lesenská nevládní organizace financované ze zahraničí označila za nebezpečné. "Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoli v zájmu státu, kde jsou zaregistrovány," řekla Lesenská ruské agentuře. Dodala, že v České republice podléhají nevládní organizace kontrole jen při registraci. Oficiálně není známo, zda a odkud mohou dostávat peníze.

"Považujeme vyjádření paní poslankyně za velmi nešťastné. Je zcela běžné a legitimní, že nevládní organizace využívají také zahraniční zdroje. Paní poslankyně tak bohužel zcela převzala rétoriku Kremlu, který se snaží kritické hlasy umlčet a prezentovat je jako zahraniční podvratnou činnost,“ sdělil serveru Lidovky.cz Marek Svoboda, ředitel Centra lidských práv a demokracie nevládní organizace Člověk v tísni.

Nesouhlasně s k vyjádření Lesenské staví nevládní organizace ADRA. "Prohlášení paní poslankyně je zavádějící. Je v mezích našich zákonů, že nevládní neziskové organizace získávají finanční prostředky z různých zdrojů, tedy i ze zahraničí. Jedním z principů fungování neziskových organizací je nezávislost a ta financováním pouze z místních zdrojů není zaručena. Transparentní organizace, které každý rok uveřejňují výroční zprávu a prochází nezávislým auditem,  široké veřejnosti detailně popisují nakládání s finančními prostředky i všechny zdroje financí," uvedl ředitel organizace Jan Bárta.  


Zahraniční agenti
Problematika zahraničního financování nevládních organizací je v Rusku aktuální téma, zejména s ohledem na loni schválený zákon o "zahraničních agentech". Ruské nevládní organizace, které jsou financovány z ciziny, jsou podle zákona vystaveny podrobné, podle kritiků ponižující kontrole ze strany státních úřadů. Musejí užívat označení "zahraniční agent", které je v Rusku vnímáno hanlivě, a jejich účetnictví je podrobeno přísnější kontrole.

Podivný zákon

Mnohé ruské nevládní organizace s kontroverzním zákonem nesouhlasí a nehodlají se jím řídit. Považují ho za další nástroj Kremlu ke zúčtování s nezávislými názory a k likvidaci organizací, které je šíří. Silnou kritiku vyvolal zákon o "zahraničních agentech" v zemích Evropské unie a v USA.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...