Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ničení majetku není ‚násilí‘, tvrdí reportérka magazínu The New York Times a držitelka Pulitzerovy ceny

Svět

  11:57
NEW YORK/PRAHA - Reportérka magazínu The New York Times se v televizi rozhodla bránit současné protesty a rabování. Podle ní rozhodně nejde o „násilí“ a nelze ničení majetku srovnávat s útoky policie proti černošské populaci.

Repotérka Nikole Hannah-Jonesová foto: wikimedia.org

„Ničení majetku, který se dá nahradit, není násilí. Popisovat dvě tak rozdílné věci stejnými termíny je podle mého názoru nemorální,“ uvedla držitelka Pulitzerovy ceny Nikole Hannah-Jonesová pro televizi CBSN. Snažila se tak vysvětlit, že z jejího pohledu nelze srovnávat násilí na lidech a ničení majetku.

Pojem „násilí“ by měl podle novinářky být asociován primárně s případy, jako byla vražda šestačtyřicetiletého černocha George Floyda v Minneapolis, kterou spáchal bílý policista Derek Chauvin. Floydovi klečel na krku 8 minut a 46 sekund. Po šesti minutách černochovi jeden z jeho kolegů zkoušel nahmatat puls, ale nic necítil. Přesto policisté na Floydovi klečeli ještě další tři minuty.

„Násilí se pro mě odehrává, když policista klečí muži na krku, dokud z něj nevyprchá život,“ vysvětlila Hannah-Jonesová, zatímco v mnoha městech USA probíhalo rabování, ničení výkladních skříní i automobilů. „Každý rozumný člověk by řekl, že bychom neměli ničit majetek jiných lidí. Ale nežijeme v rozumných časech,“ dodala.

„Tito lidé protestují proti policejnímu násilí znovu a znovu, rok za rokem a stále vidíme nové záběry, na kterých někdo zabije člověka jen proto, že údajně použil falešnou dvacetidolarovou bankovku. Zákony jsou proti těmto lidem. Nemůžete pak očekávat, že budou hrát podle pravidel, když policisté nehrají.“

Autor: