Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nizozemci jsou pobouřeni výroky o homosexuálních vojácích v Bosně

Svět

  18:44
HAAG - Předseda nizozemské vlády Jan Peter Balkenende dnes odsoudil čtvrteční slova vysloužilého amerického generála Johna Sheehana, že "homosexuální nizozemští vojáci" nesou částečně odpovědnost za masakr 8000 Bosňáků bosenskými Srby ve Srebrenici v roce 1995.

Památník obětem masakru ve Srebrenici foto: Lidové noviny

Nizozemci tam tehdy sloužili v mírových silách OSN a nedokázali masakru zabránit. "Tyto poznámky neměly být nikdy vysloveny," řekl premiér na tiskové konferenci a označil generálova slova za skandální a nezodpovědná.

Masakr ve Srebrenici

Do východobosenské Srebrenice, kterou OSN během bosenské války prohlásila za chráněnou oblast, se uchýlily tisíce muslimských Bosňáků.

Nizozemské jednotky, které měly z pověření OSN Srebrenicu na starosti, ji ale v červenci 1995 nedokázaly ubránit před bosenskosrbskými jednotkami. Ty pak 8000 muslimských mužů a chlapců pobily.

Nizozemský ministr obrany Eimert van Middelkoop předtím řekl, že Sheehanovy výroky jsou škodlivé a nehodné vojáka a dodal, že o nich "nechce ztratit už ani slovo navíc".

Náčelník nizozemského generálního štábu z doby masakru ve Srebrenici Henk van den Breemen označil generálova slova za naprostý nesmysl. Popřel zároveň jeho tvrzení, že mu sám řekl, že homosexuálové v nizozemské armádě jsou "část problému", který masakr umožnil.

Nizozemsko je známé svým odmítáním diskriminace homosexuálů, kteří jsou tam už dlouhou dobu bez problémů přijímáni i do řad armády.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...