Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nizozemci volí parlament. Kritik imigrace Wilders ztrácí

Svět

  16:08
HAAG - V Nizozemsku ráno začaly předčasné parlamentní volby. Voliči rozhodují, zda se již popáté v řadě premiérem stane křesťanskodemokratický politik Jan Peter Balkenende. Pozornost médií i celého světa je nicméně upřena k volebnímu výsledku protiislámské Strany pro svobodu (PVV) kontroverzního Geerta Wilderse.

Geert Wilders foto: ČTK

Wilders si v uplynulých letech získal pozornost i v zahraničí masivní protiimigrační kampaní a také filmem Fitna (Rozvrat), zaměřeným proti islámskému náboženství. Donedávna byl ještě považován za favorita voleb, ale složitá hospodářská situace v Evropské unii a především v eurozóně jej postavila spíše do role outsidera. Ekonomice se totiž Wilders ve svém programu příliš nevěnuje.

Volby v Nizozemsku

"Volil jsem ho v roce 2006, ale letos dám přednost liberálům, protože podle mě mají lepší ekonomický program," vysvětluje zhruba čtyřicetiletý Ronald Eykhout odliv voličů od PVV.

Volební spot PVV přináší záběry letadel plných imigrantů z islámských zemí, kteří míří do Nizozemska z ekonomických důvodů.

Ještě v březnu přitom Wilders triumfoval v komunálních volbách v nizozemském Almere. Podle průzkumů měl vekou šancí stát se premiérem, neboť volební průzkumy předpovídaly, že získá více než pětinu odevzdaných hlasů.

Čtěte více

Potíže silně zadluženého Řecka, které se ocitlo na pokraji bankrotu a rozšíření dluhové krize v eurozóně, ovšem na titulní stránky novin vyneslo ekonomická témata, protiimigrační témata se prozatím vytratila.

Na výsluní popularity se naopak v současnosti vyhřívají liberálové z Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD) možného budoucího premiéra Marka Rutteho. Pokud by se skutečně naplnily nedávné volební průzkumy, pro liberály by to bylo první volební vítězství po odmlce, která trvala téměř jedno století. V případě volebního triumfu si Rutte nejspíš bude moci vybírat, zda se spojí s Balkenendeho Křesťanskodemokratickou výzvou (CDA) a liberální D66 a vytvoří tak středopravou vládu, nebo dá přednost sociálnědemokratické PvdA. Volební místnosti se uzavřou ve 21:00 SELČ. V té době také lze čekat první odhady výsledků.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...