Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Wildersova strana v Nizozemsku získala téměř 17 procent hlasů

Evropa

  9:58
AMSTERDAM - Protiimigrantská Strana pro svobodu (PVV) kontroverzního politika Geerta Wilderse nakonec ve volbách do Evropského parlamentu v Nizozemsku získala 16,9 procenta hlasů. Vyplývá to z průběžných výsledků po sečtení téměř všech okrsků, oficiální výsledky však bude možné zveřejnit až v neděli večer.

Wilders (vlevo) slaví úspěch v eurovolbách foto: AFP

Wilders, který se proslavil jako tvůrce protiislámského filmu Fitna (Rozvrat), však pro svojí stranu nepochybně získal čtyři europoslanecká křesla z celkových 25, které má Nizozemsko přiděleno.

Velký zisk PVV je překvapením. Politologové posílení strany čekali, ale ne tak výrazné. PVV je tak bezpochyby vítězem voleb, přestože skončila druhá.

První místo obsadila křesťanskodemokratická CDA premiéra Jana Petera Balkenendeho s 20 procenty. Sice taky získala čtyři europoslanecká křesla, ale znamená to pro ni ve srovnání s předchozími volbami v roce 2004 více než čtyřprocentní ztrátu a propad o tři křesla.

Ještě větší ztráty zaznamenala koaliční Strana práce (PvdA), které se propadla z 23,6 procenta ve volbách v roce 2004 na současných 12,2 procenta. To znamená, že přišla ve srovnání s předchozími volbami o čtyři křesla a nově jí budou patřit jen tři.

Daleko nižší, než ukazovaly první odhady, byla volební účast. K volebním urnám přišlo 36,5 procenta registrovaných voličů, přičemž odhad zveřejněný ve veřejnoprávní televizi NOS odhadoval účast kolem 40 procent. V předchozích volbách do EP hlasovalo právě kolem 40 procent voličů.

Nizozemci jsou v Evropské unii výjimkou, protože zveřejňují předběžné výsledky ještě před uzavřením všech volebních místností v EU, což se stane až v neděli večer. To se sice nelíbí Evropské komisi, podle níž takový postup není legální, ale Nizozemci trvají na svém, že evropská legislativa hovoří o oficiálních nikoliv předběžných výsledcích.

Dnes se eurovolby konají v Irsku a dvoudenní hlasování začíná v Česku.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...