Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemsko trápí prázdné věznice. Pronajímá je Belgii a Norsku

Vězení - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

NIZOZEMSKO Nizozemská ministryně spravedlnosti v uplynulém týdnu oznámila, že počet trestanců uvězněných v tamních věznicích klesl mezi léty 2011-2015 o 27 procent. Jen pro srovnání, v USA by takový propad znamenal propuštění téměř 600 tisíc lidí, což se rovná populaci Milwaukee, největšího města státu Wisconsin. V pátek tuto zprávu publikoval americký deník The Washington Post.

Situace v Nizozemsku vyvracuje současnou celosvětovou tendenci zvyšování populace vězňů. Institut pro výzkum boje proti trestné činnosti v únoru zveřejnil zprávu, v níž stojí, že v letech 2000 až 2015 se zvýšil počet kriminálníků po celém světě odhadem o téměř 20 procent, což je o 18 procent více než celkový růst obyvatelstva v tomto období.

Nizozemská ministryně ve svém prohlášení uvedla, že země se může pyšnit jednou z nejnižších hodnot uvězněných v Evropě s 57 chovanci na 100 tisíc obyvatel. Méně jich má pouze Finsko (54 ze 100 tisíc).O evropské prvenství v podobě nejvyššího průměru trestaných na počet obyvatel se naopak dělí Anglie s Walesem (148 ze 100 tisíc). I tyto státy ovšem suverénně zaostávají za mírou, kterou vykazují USA (693 ze tisíc).

Úbytek populace v tamních věznicích lze přičíst zejména změně životního prostředí a taktik, k nimž se vláda uchýlila. Nizozemsko začalo v posledních letech častěji využívat veřejně prospěšných prací a tzv. náramkového monitorovacího systému, který provinivším umožňuje odpykat si trest v pohodlí domova. Tyto postupy se nejvíce odrazily předevšími mezi mladistvými. Kriminalita nezletilých do 17 let se zmenšila o 55 procent, mezi dospělými od 18 do 22 let pro změnu o 44 procent.

Azyl pro migranty

Snížení využití věznic vedlo ke zrušení velkého počtu z nich. V roce 2013 jich bylo uzavřeno 19 a pravděpodobně dalších pět ještě uzavřeno bude, informoval v březnu nizozemský deník De Telegraaf. Nepotřebné věznice jsou od té doby využívány k různým účelům. Některé stát pronajal norské a belgické vládě, která je využívá k umístění vlastních vězňů, zbylé slouží dokonce jako azylová a detenční prostředí pro migranty a uprchlíky.

„Cely jsou stavěné pro jednu nebo dvě osoby. Mezi standardní vybavení ve většině případů patří i kuchyň a posilovna,“ pronesla Janet Helder, členka úřadu vlády zodpovědná za ubytovávání žadatelů o azyl.

Nedostatek trestanců s sebou ale přináší rovněž komplikace. Uzavření dalších pěti věznice tento rok by o práci přišlo 1900 lidí, jen 700 z nich by přitom našli uplatnění jinde.

Napříč celou zemí navíc propukla velká debata, zdali skutečně ubylo zločinců, nebo policejní reformy z předchozích letech „napomohly“ tomu, že spoustu jich nebylo polapeno.

„Kdyby vláda pracovala na odchytu kriminálníků, jak má, neměli bychom problémy s prázdnými věznicemi,“ prohlásil člen socialistické strany Nine Kooiman v březnu.

Nizozemsko není jedinou zemí čelící úpadku vězňů. Podobné otázce vzdoruje Švédsko, které také muselo některé ze svých dostatečně nevyužitých věznic uzavřít. Tamní experti v roce 2013 v britském deníku Guardian uvedli, že na navrácení trestanců do běžného života se velkou měrou podílelo útulné až lidské prostředí švédských věznic.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

SOUTĚŽ: Vyhrávejte po celý týden kosmetiku sebamed Baby!
SOUTĚŽ: Vyhrávejte po celý týden kosmetiku sebamed Baby!

Nenechte si ujít soutěžní týdenní kalendář, ve kterém každý den můžete vyhrát dětskou kosmetiku od sebamed Baby.