Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nizozemský premiér Mark Rutte se svou stranou podle prvních odhadů vyhrál volby

Nizozemský premiér Mark Rutte na summitu v Bruselu v červenci 2020. foto: Olivier MatthysReuters

Haag - Stávající nizozemský premiér Mark Rutte a jeho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) je podle prvních povolebních odhadů stanice NOS na cestě k vítězství v parlamentních volbách. V parlamentu by mohli získat 35 ze 150 křesel, o dvě více než měli dosud, a Rutte by již počtvrté sestavoval vládu, píší agentury.
  22:20

Na druhém místě je s odhadem na zisk 27 křesel strana D66, kterou vede bývalá koordinátorka OSN pro Libanon a nyní ministryně zahraničního obchodu Sigrid Kaagová. D66 by si tak polepšila o osm křesel. Předvolební průzkumy dávaly šance na druhé místo také populistovi Geertu Wildersovi, ale v posledním okamžiku ho nespíš předstihla právě strana D66 a Wilders bude třetí.

Nizozemský premiér Mark Rutte při videokonferenci.
Nizozemský premiér Mark Rutte, předseda Blokovy strany VVD.

Wildersova Strana pro svobodu (PVV), dosud největší opoziční strana, získala podle průzkumu u volebních místností 17 křesel, což je o tři mandáty méně než v posledních volbách před čtyřmi lety. Největší strany již před volbami vyloučily, že by s PVV spolupracovaly v rámci vládního kabinetu, píše AFP.

Nizozemsko chce svůj vakcinační pas. Vyvíjí aplikaci, která lidem umožní cestovat nebo návštěvu kina

Volby do parlamentu se v Nizozemsku konaly neobvykle po tři dny, aby se předešlo kumulaci lidí během epidemie covidu-19. První dva dny měli právo přijít k urnám starší a nemocní spoluobčané, většina obyvatel hlasovala ve středu. Volební místnosti se zavřely ve 21:00. Volební účast byla podle odhadů 81 procent. Do parlamentu by se mohlo dostat až 17 stran ze 37, které se voleb účastnily.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...