Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Obyvatele grónské vesničky ohrožuje obří ledovec. Kvůli tsunami probíhá evakuace

Ledovec nad Innaarsuitem. foto: Reuters

GRÓNSKO - Doslova ledovec jako hora ohrožuje malou vesnici Innaarsuit na pobřeží Grónska. Ledovec se u osady objevil v úterý a momentálně zůstává na místě. Jen malý úlomek z něj už ale způsobil velké vlny. Obyvatelé se proto bojí téměř bleskového zatopení.
  11:41aktualizováno  16:46

Ledovec masivních rozměrů v úterý připlul k břehu Grónska do míst, kde se nachází vesnice  Innaarsuit, ve které žije okolo 170 obyvatel. Ti, kteří bydlí v ohrožené zóně u pobřeží, byli již evakuováni do vyšších poloh, píše Reuters.

Obyvatelé se obávají, že potopení gigantické masy ledu by mohlo způsobit bleskové zvednutí hladiny a zatopit jejich obydlí vlnou tsunami. Na YouTube už se objevilo video, na kterém obří kus ledu padá do moře a vyvolává velké lny směřující k obydlím.

„Cítíme obavy mezi obyvateli. Jsme zvyklí na velké ledovce, ale takhle velký jsme ještě neviděli,“ řekla Susanna Eliassenová, členka rady Innaarsuitu.

Obří ledovec se momentálně tyčí nad vesnicí, jejíž jméno znamená v překladu „typické útesy“, a přes čtvrteční noc se podle místních nepohnul. Podle nich je jediná šance, jak se ho zbavit, je doufat, že ho odvane pryč silný vítr.

Přitáhneme si ledovec. Kapské město chce vyřešit problém sucha metodou připomínající spíše sci-fi

Loňské léto zemřeli při podobné události čtyři lidé poté, co vlna způsobená ledovcem smetla jejich obydlí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!