Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odřízněte firmy spojené s Gülenem od peněz, chce Turecko. Mezitím vydalo nové zatykače

Svět

  14:07aktualizováno  14:40
ANKARA - Turecká vláda hodlá přesvědčit banky, aby neposkytovaly financování firmám spojeným s duchovním Fethullahem Gülenem. Podle agentury Reuters to řekl vicepremiér Mehmet Şimşek. Policie v pátek v další zjevné reakci na nezdařený převrat zadržela zhruba 30 bankovních inspektorů z úřadu, který dohlíží na činnost bank. Nové zatykače byly vydány rovněž na více než stovku univerzitních pracovníků a dvě desítky zaměstnanců státní televize.

Prokuratura vydala zatykače na 146 pracovníků univerzit z Istanbulu a města Konya v centrální části země. foto: AP Photo/Thanassis StavrakisČTK

Şimşek v pátek v televizním rozhovoru prohlásil, že bude zcela zásadní znemožnit financování firmám spojeným s duchovním Gülenem, jehož vydání ze Spojených států Ankara požaduje. Vláda proto podle vicepremiéra zahájila jednání s bankami, které těmto firmám poskytují finance. Şimşek zároveň zpochybnil možný negativní dopad tohoto kroku na tureckou ekonomiku, neboť dotčených firem je podle něho pouze několik stovek.

Turecká vláda pokračuje v raziích, vtrhla do dalších dvou firem

Policie provedla tento týden dvě razie ve společnostech, jež mají vazby na Gülena, a zadržela na dvě stovky lidí. Duchovní jakýkoli podíl na pokusu o sesazení vlády odmítá a požaduje mezinárodní vyšetření červencových událostí.

V pátek bylo také zadrženo 29 inspektorů úřadu pro bankovní dozor a regulaci (BDDK), kteří podle médií čelí obvinění z provádění nezákonné inspekce účtů nadace spojené s vládou a rovněž kont byznysmenů blízkých prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi.

Podle pátečních zpráv tureckých agentur vydala prokuratura zatykače na 146 pracovníků univerzit z Istanbulu a města Konya v centrální části země. Všichni jsou podezřelí, že udržovali kontakty s Gülenem. Zatčeno bylo také 19 zaměstnanců státní televize TRT.

Celkem policie během měsíce od nezdařeného pokusu o puč zadržela více než 40 000 lidí. Zhruba polovina z nich byla obviněna a umístěna do vazby. V rámci čistek ve státní správě přišlo o práci téměř 80 000 zaměstnanců včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů.

Autor: