17. srpna 2016 10:17, aktualizováno  23:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko vypustí na svobodu 38 000 zločinců. Vězení potřebuje pro ‚pučisty‘

Vězení (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

ISTANBUL Turecko propustí zhruba 38 000 vězňů, kteří si odpykávají trest za méně závažnou trestnou činnost. Chce tím podle všeho uvolnit místo pro účastníky a stoupence nezdařeného červencového převratu, uvedla agentura AP. To ale popřel turecký velvyslanec v Itálii Aydin Adnan Sezgin. Turecký premiér Binali Yildirim později podle agentury Reuters uvedl, že při vyšetřovaní pokusu o převrat úřady zadržely více než 40 000 lidí. Zhruba polovina z nich byla zatčena.

„Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu,“ citovala Sezgina agentura ANSA. „Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát,“ řekl turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.

O propouštění informoval ve středu na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že „nejde o amnestii“ a že „se týká zločinů spáchaných před 1. červencem“. Na podmíněnou svobodu se ale nedostanou vrazi nebo osoby odsouzené z terorismu.

Obvinění z terorismu či jeho podpory používá turecká justice ale poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.

Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, Turecko provádí rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81.000 zaměstnanců státní správy, včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů.

Prezident Recep Tayyip Erdogan se svým příznivcem během manifestace v...
Erdogan burcuje své příznivce během manifestace na jeho podporu v Istanbulu.

Podle premiéra bylo při vyšetřování červencového nezdařeného pokusu o armádní převrat zadrženo celkem 40 029 lidí, z toho 20 355 jich bylo zatčeno. Během čistek v armádě, policii, justici a veřejné správě bylo zbaveno povinností vůči státu 79 900 lidí, prohlásil také premiér v televizním projevu. Úřady rovněž nechaly uzavřít 4262 firem a institucí s vazbami na bývalého imáma Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu a kterého Ankara obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování červencového spiknutí.

Turecko usiluje o Gülenovo vydání. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.