Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Svět

ON-LINE: První případ koronaviru se objevil v Řecku či Norsku. Roste počet nakažených v Itálii

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Francie potvrdila tři nové případy nákazy koronavirem. Jeden z nakažených v noci na středu zemřel. Jde tak již o druhého člověka, který ve Francii nemoci COVID-19 podlehl, a prvního Francouze. Nákaza je už i v Jižní Americe, objevila se v Brazílii. Také řecké úřady potvrdily první případ koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá žena, která nedávno navštívila sever Itálie. Roste počet nakažených v Itálii i v Chorvatsku.
  8:41aktualizováno  21:40

Na jihu Rakouska zemřela v noci na středu 56letá Italka. Lékař nejdříve nevyloučil, že podlehla koronaviru, nyní testy virus nepotvrdily. V budově, ve které žena z okolí Udine na severovýchodě Itálie trávila dovolenou, bylo 13 lidí v izolaci, před 14. hodinou byla karanténa zrušena. 

Novým koronavirem je v Německu nakažena i manželka muže, u něhož byla infekce potvrzena v úterý ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Vyplývá to z informací agentury DPA, která se odvolává na místní úřady, i ředitele kliniky v Düsseldorfu. Dvojice má dvě děti a žena pracuje ve školce, sdělil zemský ministr zdravotnictví Karl-Josef Laumann. Další dva nakažené dnes podle DPA hlásí také spolková země Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa. Během úterý a středy tak byla nákaza v Německu hlášena dohromady u pěti pacientů.

Šedesátiletý Francouz se dostal v úterý do pařížské univerzitní nemocnici Pitié- Salpêtrière ve velmi vážném stavu. „Bohužel v noci zemřel,“ uvedl zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. V polovině února na nemoc způsobenou novým typem koronaviru v Paříži zemřel 80letý Číňan.

Španělsko eviduje deset případů koronaviru, mezi nově hlášenými jsou i dva lidé z hotelu na Tenerife

V Brazílii je podle serveru G1 prvním nakaženým 61letý muž, který pobýval mezi 9. a 21. únorem v severní Itálii. Byla mu nařízena domácí karanténa. Onemocnění u něj zjistila nemocnice Alberta Einsteina v Sao Paulu. Podle brazilského deníku Folha de Sao Paulo přítomnost viru potvrdil i druhý test ve vládní laboratoři.

Řecká pacientka „se těší dobrému zdraví a sleduje ji výjimečně dobrý odborný tým v Soluni,“ řekl Sotiris Tsiodras z řeckého ministerstva zdravotnictví. Řecké úřady nyní zjišťují, s kým přišla žena v poslední době do kontaktu a těmto osobám pak nařídí izolaci.

Norsko se stalo další evropskou zemí, která oznámila výskyt nového typu koronaviru na svém území. Norský institut veřejného zdraví FHI podle televize NRK sdělil, že pacient, kterému se daří dobře a který je nyní v domácí karanténě, se před týdnem vrátil z Číny.

Podrobnosti o nakaženém zveřejněny nebyly, oznámeno ale bylo, že žije v severonorském přístavním městě Tromsö. Podle FHI je velmi nepravděpodobné, že by infikovaný představoval nebezpečí pro ostatní, úřady se nicméně snaží určit všechny osoby, se kterými se po návratu z Číny setkal.

Řecké úřady evidují první případ nákazy koronavirem. Pacientka navštívila sever Itálie

Podle středeční bilance italských úřadů je v zemi 374 nakažených, což je zhruba o 50 lidí více, než předchozí den. Nemoci dosud podlehlo 12 lidí, zatím poslední obětí se stal 69letý muž, informoval šéf civilní obrany Angelo Borrelli.

O dalším nakaženém informoval i chorvatský deník Večernji list, který v úterý napsal o prvním případu v zemi. Chorvatský ministr zdravotnictví Vili Beroš oznámil, že virus se objevil i u bratra mladíka, který minulý týden pobýval tři dny v severní Itálii.

V jakém množství se koronavir ve světě vyskytuje, se můžete podívat ZDE na mapu s daty od univerzity John Hopkins, nebo níže v boxu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!