Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ostrov Robinsona Crusoa nikdo nevaroval. A zničily ho vlny tsunami

Svět

  15:28
SANTIAGO DE CHILE - Obyvatelé tichomořského souostroví Juana Fernándeze, konkrétně malého ostrova, kde se odehrává příběh Robinsona Crusoa, pocítili v sobotu časně ráno lehké zemětřesení. Bylo to jen pár otřesů, tak mírných, že je sotva postřehli. Většina lidí prostě spala dál. Dopoledne se pak ostrované dozvěděli z médií, jakou zkázu napáchalo zemětřesení na chilské pevnině. Ostrovní úřady očekávaly každým momentem varování před ničivými vlnami tsunami. Varování ale nepřišlo, napsala agentura DPA.

Příbuzní lidí z ostrova Robinsona Crusoa foto: Reuters

Když se pak z moře blížily stále vyšší vlny, nezbylo starostovi už nic jiného než upozornit na nebezpečí jekotem sirén. Ne všichni ale slyšeli tuto výstrahu včas. Část ze 629 obyvatel osady Juan Bautista utekla do výše položených míst na poslední chvíli, veškerý svůj majetek museli nechat na místě. Zachránit se jim podařilo jen to, co měli právě na sobě. A pět lidí to vůbec nestihlo. Jejich mrtvoly byly nalezeny později. Dalších 14 osob se pohřešuje.

Několikametrová vlna strhla s sebou všechno, co jí stálo v cestě. "Všechno, co se nacházelo blízko pobřeží, prostě kompletně zmizelo," řekl pilot Fernando Avaria po prvním přeletu nad zdevastovanou oblastí. Kostel, hřbitov, jediná škola, sportovní hřiště, penziony i úřadovna starosty, to všechno bylo srovnáno se zemí. "Bylo to skutečně děsivé, jako nějaká scéna z filmového hororu. Nikdy bych si nedokázal představit, že na nás přijde takové neštěstí," řekla ostrovanka Margot Salasová.

Čtyřicátník Alberto Recabarren neštěstí přežil. Dvě hodiny ležel pod troskami svého domu. "Nejméně třikrát mě strhl proud. Pak se mi podařilo zachytit na keři ostružin," vyprávěl. Další svědek tragédie, biolog Ismael Cáceres, se zachránil na horském srázu. Jeho nastávající to ale nestihla a zemřela. "Bylo to neštěstí, kterému se dalo zabránit," posteskl si hořce biologův otec Fernando Cáceres.

Dítě evakuované z ostrova Robinsona Crusoea

Proč nepřišlo varování před tsunami, není objasněno. V sobotu - jen tři hodiny po zemětřesení - úřady možnost tsunami vyloučily. Mnozí lidé, kteří by bývali mohli při včasném varování utéci, nebo si odnést do bezpečí více potřebných osobních věcí a majetku, si proto troufli vrátit se do klamného bezpečí. Kdo nese vinu na této osudné chybě, o to se přou Středisko ochrany před katastrofami a námořnictvo.

"Nejprve jsme od námořnictva dostali informaci, že žádné tsunami nebude. Pak se říkalo, že ostrov zasáhne vlna o výšce 18 centimetrů. Ve skutečnosti byla pak několikametrová," prohlásila ředitelka úřadu pro ochranu před katastrofami Carmen Fernándezová. Tuto verzi potvrdil i ministr obrany Francisco Vidal. "Je to pravda, i když bolí: v sobotu se námořnictvo dopustilo chyby." Vláda už přislíbila obyvatelům ostrova pomoc při obnově.

Jih Chile se stal po zemětřesení "zemí nikoho"

Chilské město Concepción, které se nachází nejblíže epicentru mimořádně silného sobotního zemětřesení, se nyní proměnilo v "zemi nikoho". Lidé rabují v lékárnách a dalších obchodech, zatímco jen o nějakých deset metrů dále se starostka města Jacqueline van Rysselberghe snaží mobilem přivolat do Concepciónu pomoc od vlády sídlící v hlavním městě Santiagu de Chile.

Ve městě s více než 200.000 obyvateli nefungují dodávky proudu ani vody. Lidé jezdí auty nazdařbůh po celém městě a shání potraviny a léky. Před budovou rozhlasové stanice v nejvíce postiženém kraji Bío Bío se tlačí desítky Chilanů a prosí, aby rádio odvysílalo vzkazy pro jejich příbuzné a přátele.

Mimořádně chaotická je situace i v blízkosti sídla regionální vlády, které stráží vojáci. Ti přihlížejí všudypřítomnému shonu netečně.

Ačkoliv ve městě Dank se díky kvalitním základům domů zřítilo jen relativně málo budov, je i tady situace mimo kontrolu. Sice tu nedochází k žádným násilnostem, ani k ozbrojeným střetům, zato ale k neustálému rabování ano. Nedostatek policistů, vojáků či členů organizace Červeného kříže tu je znatelný.

Autor: