Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo jsem já, abych soudil homosexuály? ptá se papež

Svět

  14:35aktualizováno  16:30
VATIKÁN - Papež František se na své zpáteční cestě z Brazílie nezvykle otevřeně vyjádřil k problematice vztahu církve k homosexuálům. Podle něj by církev neměla věřící soudit na základě sexuální orientace, a to ani v případě, že se jedná o kněží.

Papež dostal olympijské tričko. foto: ČTK

Informovala o tom agentura AP. Jeho předchůdce Benedikt XVI. byl v této věci mnohem nesmlouvavější a zastával názor, že muži s homosexuální orientací by na kněžství aspirovat neměli.

"Pokud je někdo gay a hledá Boha a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?", řekl papež novinářům na palubě letadla, které dnes před polednem po mnohahodinové cestě z Ria de Janeiro přistálo v Římě. František byl v Brazílii od minulého pondělka jako hlavní host katolických Světových dnů mládeže.

ČTĚTE TAKÉ:

Papež také mluvil o svých červnových výrocích o "homosexuální lobby" v římské kurii, které způsobily ve Vatikánu značný rozruch. František tehdy v soukromém rozhovoru s latinoamerickými preláty připustil, že ve vatikánském úředním aparátu cosi jako "homosexuální klika" existuje. Nyní ale řekl, že starosti mu dělá spíše samotná existence jakýchkoli vlivových skupin než to, na čem jsou založené. "Sklon k homosexualitě je daný. Problém je ona lobby. Lobby je nepřijatelná, ať už je homosexuální, politická nebo zednářská," citovala papežovo dnešní vyjádření agentura ANSA.

Papež byl k novinářům během tiskové konference na palubě letadla mimořádně sdílný, konstatoval reportér agentury AP. Odpověděl na všechny otázky a nevyhnul se ani nepříjemným dotazům týkajícím se skandálu Vatileaks, reformy vatikánské administrativy, svého předchůdce Benedikta XVI. či role žen v katolické církvi.

Mimo jiné František sdělil, že v příštím roce zřejmě pojede do Izraele a zvažuje rovněž cestu na Srí Lanku a Filipíny. Ohlásil také, že Vatikán nejspíše odloží ohlášené svatořečení bývalých papežů Jana Pavla II. a Jana XXIII. původně plánované na začátek prosince. Kvůli bezpečnosti poutníků z Polska, kteří by v zimě museli cestovat po zledovatělých silnicích, se prý kanonizace uskuteční nejspíš až o Velikonocích 2014. Datum papež definitivně potvrdí během zasedání konzistoře 30. září.

Autoři: ,