Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pařížský bulvár Champs-Élysées se má proměnit v oázu zeleně. Město plánuje investovat 250 milionů eur

Champs-Elysées má své tradiční velkolepé osvětlení k Vánocům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Champs-Elysées má své tradiční velkolepé osvětlení k Vánocům. |

Paříž Známý pařížský bulvár Champs-Élysées se má do roku 2030 proměnit v oázu zeleně, která dá mnohem více prostoru chodcům a naopak omezí provoz aut. Starostka metropole Anne Hidalgová nedělníku Le Journal du Dimanche řekla, že radnice hodlá do projektu investovat 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Nový kabát nicméně velkoměstská tepna získá až po letních olympijských hrách, které bude Paříž pořádat v roce 2024.

Bulvár dlouhý 1,9 kilometru se má podle Hidalgové změnit v „podivuhodnou zahradu“ tak, aby se mu opět vrátil lesk. Studii, podle které se bude místo revitalizovat, připravil architekt Philippe Chiambaretta a jeho kancelář PCA-Stream.

Poprvé město plány na obnovu Champs-Élysées představilo už v roce 2019, nyní autoři do projektu zapracovali připomínky úřadů i veřejnosti. Prostor pro motorová vozidla by se měl zmenšit o polovinu, zvýšit by se naopak měl komfort chodců a množství zeleně.

Bulvárem podle propočtů projde denně kolem 100 tisíc lidí, z nichž až 65 procent tvoří turisté. Pařížané se naopak frekventované třídě známé i díky množství obchodů s luxusním zbožím spíše vyhýbají.

„Legendární ulice v posledních 30 letech ztratila svou někdejší slávu. Pařížané ji postupně opouštějí a navíc ji zasáhlo několik krizí: ekonomická, zdravotní a také protesty žlutých vest či stávky,“ citoval britský list The Independent z vyjádření výboru pro obnovu Champs-Élysées.

Bulvár vznikl už v roce 1670, ale svou současnou podobu získal až během rozsáhlé přestavby města, kterou ve druhé polovině 19. století zahájil prefekt Georges-Eugene Haussmann. Champs-Élysées je tradičně dějištěm slavnostních přehlídek během státního svátku u příležitosti výročí dobytí Bastily, tvoří také poslední úsek cyklistického závodu Tour de France.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISŮ 30 – 35.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč