Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Do Gazy dorazily po americkém provizorním molu první kamiony s pomocí

Americká armáda dokončila provizorní molo do Pásma Gazy, přes které se do oblasti dostane humanitární pomoc. (16. května 2024) foto: Profimedia.cz

Do Pásma Gazy se ráno dostaly první dodávky humanitární pomocí přes provizorní molo, které tam ve čtvrtek dokončila americká armáda. V oblasti se v posledním týdnu dále zhoršila humanitární krize poté, co izraelská armáda minulý týden obsadila přechod Rafáh na hranici Gazy s Egyptem, přes nějž se na palestinské území dostával největší objem pomoci.
  11:37aktualizováno  15:57

První dodávky pomoci oznámilo na sociální síti X regionální velitelství americké armády (CENTCOM). Podle amerického armádního velitele Brada Coopera je cílem přepravit do oblasti 500 tun pomoci denně, tedy zhruba 90 nákladních automobilů, posléze by jich mohlo být až 150. Pomoc by z blízkého skladu měly distribuovat humanitární organizace, zatím ale není jasné které.

Britská vláda v pátek oznámila, že přes americké molo dopravila první dodávku humanitární pomoci do Pásma Gazy. Další dodávky budou následovat, uvedl premiér Rishi Sunak s tím, že Londýn na humanitární pomoc přepravenou přes námořní koridor vyčlenil skoro deset milionů liber (289 milionů korun).

„Víme ale, že námořní cesta není jedinou odpovědí. Potřebujeme, aby bylo otevřeno více pozemních cest včetně přechodu v Rafáhu,“ uvedl Sunak s odkazem na klíčový přechod pro dopravu pomoci na hranici Pásma Gazy s Egyptem, který je nyní zavřený. K většímu využití pozemních cest pro dopravu pomoci do Pásma Gazy vyzvala i OSN. Podle ní se jedná o nejefektivnější způsob, jak dopravit pomoc na palestinské území.

Americká vláda oznámila záměr postavit provizorní molo u pobřeží Gazy už v březnu, protože toto palestinské území nemá přístav, kde by mohly zakotvit větší lodě. Původně se hovořilo o tom, že by mělo být hotové do konce dubna. To se nestalo, navíc jeho instalaci v posledních dnech bránilo špatné počasí.

Výstavba mola podle stanice CNN stála Spojené státy více než 300 milionů dolarů (asi 6,8 miliardy korun). Spojené státy a humanitární organizace ale upozorňují, že molo nenahrazuje dodávky po souši.

Před izraelskou ofenzívou, která začala po útoku Hamásu loni 7. října, vozilo pomoc na toto palestinské území asi 500 kamionů denně. Během ofenzívy to bylo kolem 150 kamionů denně. Loni koncem listopadu během dosud jediného příměří v této válce se do Gazy dostalo až 300 nákladních aut s pomocí a kolem 200 kamionů denně to bylo v dubnu.

Izrael zaútočil v Pásmu Gazy po útoku Hamásu loni 7. října, kdy palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli do Gazy.

Izraelská ofenzíva od října podle ministerstva zdravotnictví, které ovládá Hamás, stála život 35 303 Palestinců, přičemž téměř 80 tisíc dalších utrpělo zranění.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!