Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peking táhne proti vlivu Západu: Kritiku socialismu je nutné cenzurovat

USA

  12:00
PEKING - Čínské univerzity se musejí držet komunistické ideologie a nesmějí používat vzdělávací materiály propagující západní hodnoty. Uvedl to ve svém projevu čínský ministr školství Jüan Kuej-žen, jehož citovala agentura Nová Čína.

Otěže čínského režimu pevně svírá současný prezident Si Ťin-pching. Pod jeho vedením vede vláda nelítostnou protikorupční kampaň, mnozí však namítají, že jejím prostřednictvím spíše účtuje s politickými oponenty. foto: Reuters

„Musíme posílit kontrolu školních materiálů západního původu a nesmíme do našich tříd nechat proniknout materiály, které šíří západní hodnoty,“ prohlásil ministr na čtvrteční akademické konferenci.

„Nikdy nedovolte v univerzitních třídách kritiku stranických vůdců či jejich pomlouvání, ani komentáře, které zpochybňují socialismus,“ dodal Jüan. Ministr již koncem prosince vyzýval k větší ideologické kontrole univerzit a vybízel ke studiu marxismu.

Tlak režimu

K TÉMATU:

Čínská komunistická strana dlouhodobě brání uplatňování západních hodnot, jako je pluralitní demokracie či univerzální systém ochrany lidských práv, uvedla agentura Reuters. Tlak zesílil, když se v roce 2013 dostal k moci prezident Si Ťin-pching, který zpřísnil dohled nad médii, politickými disidenty a internetem.

V posledních měsících se stupňuje také pronásledování akademiků. V prosinci oznámil profesor práv Čang Süe-chung, že byl vyloučen z Východočínské univerzity politologie a práv v Šanghaji, když se odmítl omluvit za své články kritizující vládu.

V říjnu potkal stejný osud ekonoma a obhájce svobody slova Sia Jie-lianga, který působil na Pekingské univerzitě. Sia je jedním ze signatářů Charty 08, která se inspirovala českou Chartou 77 a žádá svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv v Číně.

PSALI JSME:

Významný akademik Ilham Tohti, který pochází z menšinového etnika Ujgurů, byl loni odsouzen na doživotí za separatismus. Verdikt, který soud vynesl nad tímto zastáncem práv převážně muslimských Ujgurů, ostře odsoudily Spojené státy i řada dalších západních zemí.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!