Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Peking táhne proti vlivu Západu: Kritiku socialismu je nutné cenzurovat

USA

  12:00
PEKING - Čínské univerzity se musejí držet komunistické ideologie a nesmějí používat vzdělávací materiály propagující západní hodnoty. Uvedl to ve svém projevu čínský ministr školství Jüan Kuej-žen, jehož citovala agentura Nová Čína.

Otěže čínského režimu pevně svírá současný prezident Si Ťin-pching. Pod jeho vedením vede vláda nelítostnou protikorupční kampaň, mnozí však namítají, že jejím prostřednictvím spíše účtuje s politickými oponenty. foto: Reuters

„Musíme posílit kontrolu školních materiálů západního původu a nesmíme do našich tříd nechat proniknout materiály, které šíří západní hodnoty,“ prohlásil ministr na čtvrteční akademické konferenci.

„Nikdy nedovolte v univerzitních třídách kritiku stranických vůdců či jejich pomlouvání, ani komentáře, které zpochybňují socialismus,“ dodal Jüan. Ministr již koncem prosince vyzýval k větší ideologické kontrole univerzit a vybízel ke studiu marxismu.

Tlak režimu

K TÉMATU:

Čínská komunistická strana dlouhodobě brání uplatňování západních hodnot, jako je pluralitní demokracie či univerzální systém ochrany lidských práv, uvedla agentura Reuters. Tlak zesílil, když se v roce 2013 dostal k moci prezident Si Ťin-pching, který zpřísnil dohled nad médii, politickými disidenty a internetem.

V posledních měsících se stupňuje také pronásledování akademiků. V prosinci oznámil profesor práv Čang Süe-chung, že byl vyloučen z Východočínské univerzity politologie a práv v Šanghaji, když se odmítl omluvit za své články kritizující vládu.

V říjnu potkal stejný osud ekonoma a obhájce svobody slova Sia Jie-lianga, který působil na Pekingské univerzitě. Sia je jedním ze signatářů Charty 08, která se inspirovala českou Chartou 77 a žádá svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv v Číně.

PSALI JSME:

Významný akademik Ilham Tohti, který pochází z menšinového etnika Ujgurů, byl loni odsouzen na doživotí za separatismus. Verdikt, který soud vynesl nad tímto zastáncem práv převážně muslimských Ujgurů, ostře odsoudily Spojené státy i řada dalších západních zemí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!