Diskuse k článku: Pekingský masakr. Před 30 lety bojovali o demokracii, přišla smrt

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 15
  • Poslední: 4.6. 2019 12:27
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
L. Renka 4.6.2019 12:27

Jedno čínské přísloví říká: "Kdo střelí po minulosti z pistole, toho budoucnost střelí z děla." Tak uvidíme, zda a kdy to dělo vystřelí.

J. Šejnoha 3.6.2019 17:43

Alterativní historii Číny se nikdy nedozvíme.

Můžemme pouze soudit podle vývoje v zemích stižených "barevnými revolucemi". Často revoluce vyústily v občanskou válku, hospodářský úpadek a rozpad státu.

Hospodářský tygr z nich nevzešel ani jeden.

Čínská vláda vyzvedla za 30 let asi 800 000 milionů lidí z bídy na slušnou životní úroveň a ze země udělal globální ekonomickou jedničku.

Je to špatně ?

P. Dvořák 4.6.2019 9:04

Uvědomujete si, že pokud bychom měli být sparvedliví je třeba zmínit, že většinu těch 800 milionů do té bídy zavedla ta samá čínská vláda pár desítek let předtím (KSČ vládne od roku 1949). A to ani nemluvím o těch milionech, které se toho vyzdvižení nedočkali.

J. Šejnoha 4.6.2019 10:11

Omyl.

Bída je výchozí situace lidstva.

Nebo snad dokážete říci kdo zavedl do bídy původní obyvatele Afriky, Ameriky a Austrálie ?

Národy které nestíhají aktuální technický pokrok žily vždy relativně bídně. Relativně vůči aktuálnímu stavu v zemích technicky vyspělých.

M. Hájek 3.6.2019 16:14

Čínská armáda tehdy pásy tanků rozjezdila několik miliónů virtuálních studentů Šmídů, ale zřejmě ani jednoho skutečného. Právě díky tomu jsme nyní svědky senzačního rozvoje Číny od roku 1990. Čína tehdy a nyní je nesrovnatelná. V ČR se od té doby, přes zadlužování a EU dotace, nevybudovala skoro žádná infrastruktura: dálnice, VRT. Miliardy tečou jinam. Je to bída. Jak čteme v jiném článku na lidovkách, kupujeme od nich už i vlaky. Strojírenství přitom patřilo mezi naše silné obory od 19. století. My jsme si ČKD lokomotivku zbourali. Nakonec budem z Číny vozit i plzeňské pivo.

R. Vacek 3.6.2019 15:40

Když si vezmu, kde by už Čína mohla být, kdyby se tehdejším demonstrantům podařilo prosadit změny.

A. Prst 3.6.2019 16:50

V občanské válce jako Ukrajina.

M. Vaněk 3.6.2019 15:13

Assange také bojuje za demokracii.

J. Křivan 3.6.2019 14:07

Ty řeči o Tibetu jsou dojemné, ponechme stranou krutost původního místního buddhismu. Tak něco jiného. V minulosti jedním z mnichů na cestách trvale doprovázející dalajlámu, měl jediné poslání, sbírat exkrementy svatého muže a provádět s nimi rituální obřady. V dnešní době již dalajlámu nikdo takový nedoprovází. Prostě i ten buddhismus už není to co bývalo a míra jeho degenerace nemá kořeny je v komunistické Číně.

J. Křivan 3.6.2019 13:48

První tv fake news. Tenhle příběh je podáván jako první přímý TV přenos z důležité světové události společností CNN. Nevím kolik tam zemřelo lidí. Ani CNN nenatočila žádný masakr. I ten student co se postavil tankům přežil. Nedávno jsem s ním četl rozhovor. Ani ten statečný americký redaktor žádný masakr nevyfotil. Druhá dohledatelná známá fotografie na kterou si pamatuji je na náměstí vypálený vojenský náklaďák kde ještě sedí na troud spálený řidič, čínský voják. Žádný demonstrant. Ani dnešní ČT nedokázala najít žádný masakr, jen jak demonstranti vypalují vojenský transportér. Závidím těm co nemají pochybnosti.

J. Denemark 3.6.2019 14:00

Neuvěřitelný blábol. Proč tedy Čína nevypálí proradnému západu rybník a sama neodtajní záběry, jak ve skutečnosti mírumilovně ukončila tehdejší běsnění rozvášněného davu?

J. Křivan 3.6.2019 14:14

Pane Denemarku, proč dáváte na odiv svojí neznalost. Zrovna dnes na ČT 24 byly záběry toho rozvášněného davu jak vypaluje vojenské vozidlo. Radši zapátrejte a zkuste nějaké relevantní info o tom jak tam na náměstí režim masakroval studenty. Třeba ten statečný americký novinář z hotelu něco takového skrývá. Kouzlo nechtěného. Jeho slavné foto ovšem dokumentuje přesný opak.

P. Dvořák 4.6.2019 9:44

Zajimavé je, že by čínské UVKSČ bylo jedinou komunistickou stranou, která proti demonstrantům nepuživá násilí. A že čínská lidová armáda nasazená v těch dnech zcela mírulmilovně vytlačila několik set tisíc lidí z centra města bez užití síly? Použití tanků a další obrněné techniky proti civilistům taky ukazuje na mírumilovné řešení situace, protože historicky vždycky když někdo poslal bandu po zuby ozbrojených na vetší bandu spíše neozbrojených řekněme civilistů, vždycky to dopadlo bez kapky krve. Ta vaše arguemntace tím, že nejsou zaběry masakrů, je úplně mimo. Třeba tady https://www.cbc.ca/archives/entry/1989-massacre-in-beijings-tiananmen-square (

J. Kotala 3.6.2019 13:09

Co bylo to bylo. Cesta k demokracii se skládá z přešlapů a slepých uliček.

K. Jakubec 3.6.2019 12:58

No ono se nějak opomíjí , že tehdy soupeřili o vliv ve straně dva proudy . Pokud by vyhrál ten druhý proud , určitě by to pro Čínu nebylo dobré a nebyla by tam , kde je dnes... srovnání ČR a Číny po 30. letech vývoje a reforem je po ekonomické stránce až zoufalý.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...