Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bystroně obviňují, že si nechal posílat peníze na falešnou adresu

Poslanec Německého spolkového sněmu Petr Bystroň za stranu AfD. (leden 2024) foto: ČTK

Kontroverzní německý politik českého původu Petr Bystroň nově čelí podezření, že používal falešnou mnichovskou adresu, na kterou mu měli údajně posílat i peníze. Samotný poslanec Německého spolkového sněmu se proti nařčení médií brání s tím, že se do bytu plánuje nastěhovat, ale brání mu v tom nájemník, který nechce odejít.
  22:35

Podle agentury DPA ho vyšetřovatelé podezřívají, že jako své údajné bydliště udával adresu ve svém volebním obvodě v severní části bavorské metropole. Na tuto adresu mu údajně byly posílány i peníze. O kauze jako první informovaly zpravodajský magazín Der Spiegel a televize ZDF.

Bystroň popírá, že by používal nastrčený byt. „Mám řádnou nájemní smlouvu, ale bylo mi zabráněno v nastěhování, protože předchozí nájemník se odmítá vystěhovat. Jakmile bude byt soudně vyklizen, nastěhuji se do něj,“ cituje DPA politika. Podle Spiegelu je nájemníkem v minulosti trestaný uprchlík. Bystroň je poslancem za mnichovský obvod, v němž se byt nachází.

Poslanec Spolkového sněmu za Alternativu pro Německo (AfD), která je označována za pravicově populistickou až krajně pravicovou, je dvojkou na kandidátce strany pro červnové volby do Evropského parlamentu, ale kampaň minulý týden pozastavil, údajně z rodinných důvodů. Předtím ho k tomu ale vyzvala jeho vlastní strana kvůli podezřením, že přijímal úplatky od proruské sítě, což Bystroň odmítá. V kampani už nevystupuje ani lídr kandidátky Maximilian Krah, který čelí podobným podezřením.

Mnichovské generální státní zastupitelství už dříve v souvislosti s Bystroňovým vyšetřováním nařídilo domovní prohlídky v prostorách v Berlíně, Bavorsku a na Mallorce. Policisté prohledali mimo jiné jeho poslaneckou kancelář v německém hlavním městě.

Spolkový sněm Bystroně v polovině měsíce zbavil poslanecké imunity, protože státní zastupitelství politika podezírá z braní úplatků a praní špinavých peněz.

Bystroň ČTK nedávno řekl, že jde o kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině, a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu. Předpokládá, že až bude po volbách, vyšetřování bude zastaveno.

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD existuje nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20.000 eur (494.000 Kč) od ruského propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam.

Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval. V pondělí Marčevského, Medvedčuka i platformu Voice of Europe zařadila na svůj sankční seznam i Evropská unie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!