Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bělošský policista zastřelil neozbrojeného černocha, je obviněn z vraždy

USA

  9:59aktualizováno  10:51
CHARLESTON - Bělošský policista, který v americkém státě Jižní Karolína o víkendu zastřelil neozbrojeného černocha, byl v úterý obviněn z vraždy. Oznámil to starosta města North Charleston, kde policista muže po běžné dopravní kontrole sérií výstřelů do zad usmrtil. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že případem se bude zabývat americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Rodina oběti již ohlásila, že policejní oddělení zažaluje.

Policista Slager střílí po prchajícím Scottovi. foto: YoutubeReprofoto

Ve Spojených státech zvedly loni vlnu protestů další podobné případy, v nichž však policisté obviněni nebyli. 

Policista ve Wisconsinu zastřelil patrně neozbrojeného černocha

Policista Michael Slager podle videozáznamu natočeného náhodným kolemjdoucím opakovaně střelil prchajícího Waltera Scotta do zad, neboť padesátiletý černoch chtěl utéci a nereagoval na jeho výzvu k zastavení. Předtím se jej podle agentury AP policista snažil ochromit paralyzérem.

Po výstřelech, po kterých se Scott bezvládně skácel k zemi, mu Slager nasadil pouta a pak teprve zavolal vysílačkou pomoc.

Podle starosty Keitha Summeye učinil policista špatné rozhodnutí, za které musí nést následky. „Když uděláte špatné rozhodnutí, nezáleží na tom, zda jste policista nebo běžný občan,“ prohlásil Summey. Slagerovi, který u policie sloužil pět let, nyní podle amerických médií hrozí i trest smrti, agentura AP ale udává až 30 let vězení.

Scottova rodina na tiskové konferenci poděkovala autorovi videa, bez nějž by podle ní nebylo jisté, zda by se blízcí dozvěděli pravdu o této události. Právní zástupce rodiny Chris Stewart označil kolemjdoucího, který záznam pořídil, za hrdinu.

Policista Michael Slager byl obviněn z vraždy.

Sobotní incident původně začal jako běžná silniční kontrola, neboť si policie všimla nefunkčního brzdového světla. Podle Stewarta je možné, že Scott se snažil před policistou utéct kvůli dluhu na výživném, za který v Jižní Karolíně hrozí vězení, dokud pohledávka není splacena. Také řekl, že Scott měl čtyři děti, byl zasnoubený, v minulosti sloužil u pobřežní stráže a v trestním rejstříku neměl žádný záznam o násilných činech.

USA loni zažívaly masové nepokoje poté, co se poroty rozhodly neobvinit policisty, kteří ve Fergusonu ve státě Missouri a v New Yorku ve sporných případech usmrtili neozbrojené černochy. Černošská menšina v USA obviňovala bělošské policisty z diskriminace a přílišného používání násilí, kvůli čemuž případy šetřilo i federální ministerstvo spravedlnosti. To se bude angažovat i ve Slagerově kauze.

Autoři: ,