Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Muž v Polsku chtěl vyhodit do povětří obytný dům, policie u něj našla 27 kg trinitrotoluenu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Polska.newsweek.plReprofoto

Plock (Polsko) - Polská policie v pátek ve městě Plock v centrální části země zmařila záměr 47letého muže, který chtěl mohutnou explozí ve svém bytě zničit bytový dům. V ohrožení byly stovky lidí. Informovala o tom polská média s odvoláním na sdělení mluvčího policejního ředitelství Mariusze Ciarky. Motiv mužova úmyslu zatím není jasný.
  17:01

Muže obžalovaného z terorismu potrestal soud za obecné ohrožení. Na neurčito ho vyhostil z Česka

Polská policie v pátek ve městě Plock v centrální části země zmařila záměr 47letého muže, který chtěl mohutnou explozí ve svém bytě zničit bytový dům. V ohrožení byly stovky lidí. Informovala o tom polská média s odvoláním na sdělení mluvčího policejního ředitelství Mariusze Ciarky. Motiv mužova úmyslu zatím není jasný.

Bezpečnostní síly na základě upozornění našly při prohlídce bytu dotyčného muže 27 kilogramů trinitrotoluenu (TNT) rozmístěného tak, aby příbytek při aktivaci této silné trhaviny explodoval jako mohutná bomba. Pachatel, který byl včas zadržen mimo byt, aby neměl přístup k náložím, zamýšlel výbuchem zničit celý obytný blok.

Za výbuchem v Lenoře stojí jeden obyvatel domu, potvrdila to pitva

Policisté podle Ciarky zjistili, že podezřelý muž nakupuje množství různých věcí, z nichž lze vyrobit silné výbušniny. Dotyčný k tomu přitom měl potřebné vzdělání a odborné technické znalosti. Kolem stěn postavil speciální konstrukce, které měly zesílit ničivý účinek.

Podle odborníků by zamýšlená exploze v jedenáctipatrovém bloku vedla k tragédii nepředstavitelných rozměrů a mohla by usmrtit až několik stovek lidí. Policie po nálezu trhaviny v bytě okamžitě evakuovala obytnou budovu a nedalekou školu a školku.

Autor:
Témata: Polsko, policie, Polsko, Płock

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!