Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Svět

Opozice vás donutí jíst červy! Polskem hýbe nezvyklá předvolební debata

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Debata před nadcházejícími parlamentními volbami v Polsku se stočila na značně neobvyklé téma. Politici z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a opoziční Občanské platformy (PO) si totiž v posledních dnech vyměnili obvinění, že druhá strana chce výrazně omezit spotřebu masa a donutit obyvatele k jedení hmyzu, konkrétně červů. Obě partaje nařčení odmítají.
  22:33

„Pro nadcházející volby by si politici PO měli na každý plakát napsat: ,Místo kuřete jezte červy’, protože toto je jejich skutečný volební program,“ řekl poslanec PiS Bartosz Kownacki ve vysílání eřejnoprávní televize TVP. Ta jeho výstup doplnila nápisem: „Návrh opozice pro Poláky: červi místo masa“.

TVP po nástupu k moci v roce 2015 ovládli lidé blízcí PiS a opozice i nezávislé organizace upozorňují, že se z polských veřejnoprávních médií stala hlásná trouba této národně-konzervativní strany.

Téma pojídání červů se v relacích TVP začalo objevovat poté, co mezinárodní organizace Cities 40, spojující města vedoucí boj proti změnám klimatu, v únoru oznámila, že se Varšava přidá k programu, jež má demonstrovat roli měst v reakci na klimatickou a energetickou krizi.

Starosta polské metropole, opoziční politik Rafal Trzaskowski, v reakci na tvrzení PiS ohledně červů podle Reuters uvedl, že připojení k programu v žádném případě neznamená, že by radnice chtěla lidi donutit k jedení hmyzu.

Předseda PO Donald Tusk v pátek vládním politikům nařčení oplatil a kabinet premiéra Mateusze Morawieckého označil za „propagátora červí polévky“. Odkazoval tím na zprávu, že polské Národní centrum pro výzkum a vývoj poskytlo v rámci grantu 6,5 milionu zlotých (32 milionů korun) na projekt „SmartFood“, který zahrnuje i chov jedlého hmyzu.

„Pro všechny je trochu ponižující, že média a politici už několik dní přemýšlejí, zda starosta Trzaskowski opravdu chce přinutit Poláky, aby jedli červy místo masa,“ prohlásil naštvaně Tusk.

Polské ministerstvo pro rozvojové fondy a regionální politiku v reakci uvedlo, že projekt „SmartFood“ je financován zejména prostřednictvím norských fondů.

Autor: