Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Popel z islandské sopky poprvé zasáhl Reykjavík, teď míří opět na Evropu

Svět

  15:46
REYKJAVÍK - Popel ze sopky Eyjafjallajökull dnes poprvé po měsíci aktivity vulkánu zasáhl hlavní město Reykjavík. Zastavit provoz proto muselo největší islandské letiště Keflavík. Mrak popela dosahuje znovu výšky devíti kilometrů a směřuje přímo nad severozápadní Evropu. Oznámil to dnes islandský meteorologický úřad.

Sopečný mrak nad islandskou sopkou Eyjafjallajökull foto: Reuters

Sopečný popel bylo dnes zřetelně vidět i na talířích satelitních antén na domech v Reykjavíku, napsala agentura DPA. Zdraví 120 tisíc obyvatel města ale není bezprostředně ohroženo.

Právě v noci na dnešek, na který připadá měsíční výročí prudkého zvýšení aktivity sopky v ledovci Eyjafjallajökull, vulkán znovu zesílil činnost a začal chrlit více popela. Zvýšená intenzita vynáší popel výš, takže chochol dýmu nad vulkánem dosahuje opět devíti kilometrů jako v prvních dnech zesílené erupce.

Auta zapadané popelem z islanské sopky Eyjafjallajökull

Navíc se změnil převažující směr větru, který dosud směřoval na jih či jihovýchod a hnal popel přes Atlantik na Irsko a Pyrenejský poloostrov. Nyní má vítr východní směr a žene mrak ke střední a severní Evropě. Letecká doprava nad Evropou ale jako před měsícem není podle islandských meteorologů ohrožena, protože mrak ke kontinentu putuje několik dní a především se počítá s tím, že směr větru se brzy zase změní na jižní.

Viditelnost: pouhé dva metry
Zasažena byla dnes pouze letecká doprava na Islandu, kde byly od dneška do neděle zrušeny všechny lety z letiště Keflavík. V bezprostředním okolí sopky byl zaznamenán velmi hustý spad popíele, viditelnost prý nepřesahuje dva metry. Místní obyvatelstvo se zdržuje doma v uzavřených budovách, kdo mohl, odcestoval s rodinami k příbuzným do jiných částí země.

Sopečný mrak nad sopkou Eyjafjallajökull

Také rakouští meteorologové počítají s tím, že od víkendu bude nad střední Evropu opět přicházet islandský sopečný popel. V neděli má dosáhnout Británii a v pondělí kontinentální část Evropy, uvedl Centrální institut pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) ve Vídni. Nepředpokládá ale, že by to mělo bezprostřední dopady na leteckou dopravu.

Nebe nad Evropou

O dalším přerušení leteckého provozu kvůli sopečnému popelu čtěte ZDE. 

Erupce před měsícem následovaná obrovským mrakem sopečného prachu a popela na řadu dní ochromila leteckou dopravu v Evropě, včetně Česka.

Autoři: