Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Portoriko a Florida vyhlásily stav nouze kvůli hurikánu Dorian. Udeřit by měl v pondělí

Svět

  9:32aktualizováno  12:21
SAN JUAN - Hurikán Dorian způsobil v severním Karibiku jen omezené škody a ve středu večer region opustil. Směřuje však na americkou pevninu, konkrétně na Floridu, a ještě z něj může být nebezpečná bouře třetí kategorie, napsala agentura AP. Americký prezident Donald Trump nově vyhlásil stav nouze a nařídil federální pomoc Americkým Panenským ostrovům, od nichž se už hurikán vzdálil.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Ve čtvrtek odpoledne místního času (20:00 SELČ) se Dorian nacházel u Panenských ostrovů, postupoval rychlosti 21 kilometrů v hodině na severozápad a doprovázel ho vítr o rychlosti 120 kilometrů v hodině. Po přechodu přes Panenské ostrovy vstoupí nad Atlantik a v sobotu by mohl podle aktuálního vývojového modelu zasáhnout Bahamy. V cestě hurikánu, který nad Atlantikem ještě nabere na síle, je také americký stát Florida, nad který by mohl vstoupit příští týden v pondělí.

Živel způsobil na Amerických Panenských ostrovech, Britských panenských ostrovech a na portorických ostrovech Vieques a Culebra výpadky proudu a záplavy.

„Jsme šťastní, protože nejsou hlášeny žádné škody,“ řekl AP starosta Culebry William Solís.

Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil federální pomoc místním úřadům. Stav nouze vyhlásil ve středu po Portoriku stát Florida. Po zesílení by tam ještě Dorian mohl napáchat značné škody.

Na americkou pevninu by však neměl dorazit před víkendem, teď mu v cestě stojí Bahamy a ostrovy Turks a Caicos.

Trump přišel s řešením, jak ochránit Spojené státy před hurikány. ‚Proč na ně neshodíme jadernou bombu?‘

Floridský guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele východního pobřeží Floridy, aby si udělali zásoby potravin a vody na nejméně sedm dní.

„Vše naznačuje, že tento víkend Svátku práce bude silný hurikán buď v blízkosti Floridy nebo nad ní,“ oznámilo Národní středisko pro hurikány (NHC). Pobřežní stráž doporučila majitelům soukromých lodí z Key Westu, aby svá plavidla do amerického Svátku práce, tedy do pondělka, umístili do bezpečného přístavu.

Dorian je zatím řazen do 1. kategorie hurikánů a očekává se, že na pětistupňové škále zesílí na třetí stupeň, což znamená, že než se dostane k pevnině, bude rychlost větru přesahovat 178 kilometrů za hodinu. Podle NHC je nyní Dorian asi 150 kilometrů severozápadně od portorického San Juanu. Na Portoriku zůstanou i ve čtvrtek zavřené školy a lidé nemají chodit do práce. V pátek by živel mohl zasáhnout jihovýchod Baham.

Autor: