Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Právnička žádá Assangeovo propuštění, prý s ním má dvě děti. Seznámili se na ekvádorské ambasádě

Zakladatel serveru Wikileaks Julian Assange odchází od westminsterského soudu v Londýně v lednu 2020. foto: Reuters

Londýn - O propuštění zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange z vězení kvůli obavám z nákazy koronavirem nově britské úřady požádala právnička Stella Morisová, která tvrdí, že s ním má dva syny. Informoval o tom v neděli portál deníku The Guardian. Australan Assange v Británii čelí vydávacímu řízení na základě žádosti Spojených států, které ho viní ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.
  16:10

Globální pandemie není důvodem pro Assangeovo propuštění, odmítl britský soud jeho žádost

Assangeův právní tým již o propuštění kvůli obavám z nákazy usiloval, na konci března ale soud kauci zamítl, protože pandemii nepovažoval za dostatečný důvod.

Sedmatřicetiletá Morisová původem z Jihoafrické republiky v prohlášení pro soud uvedla, že se s Assangeem poprvé setkala v roce 2011, kdy hledala možnosti, jak vydávací řízení zastavit. „Postupem času jsme si s Julianem vybudovali silné duševní a emoční pouto. Stal se mým nejlepším přítelem a já zase jeho,“ napsala.

Assange a Stella Morisonová na fotce z ekvádorské ambasády v Londýně, kde se zakladatel serveru Wikileaks schovával před vydáním do USA zhruba 8 let.

V roce 2015, kdy se Assange skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, přátelství i přes mimořádné okolnosti přerostlo v partnerství a podle Morisové o dva roky později se dvojice zasnoubila. Právnička také tvrdí, že Assangeovi porodila dva syny: před třemi lety Gabriela a před rokem Maxe.

Morisová uvedla, že se snažila za každou cenu ochránit děti, ale že nyní vystupuje veřejně, protože jejich životy jsou nad propastí a protože se obává o Assangeův život.

Julian Assange na balkoně ekvádorské ambasády v Londýně v květnu roku 2017.
Demonstrace před soudem v Londýně.

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Portál v posledních letech zveřejnil statisíce utajovaných dokumentů o vojenských a diplomatických krocích USA.

Trump prý nabízel Assangeovi milost, pokud by očistil Rusko. Naprostá nepravda, reagoval Bílý dům

Od června 2012 se Assange kvůli hrozící extradici do USA skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor mu ale loni odebral azyl, načež byl Assange zatčen britskou policií a poslán do vazby za předchozí porušení podmínek kauce.

Australan je nyní v londýnském vězení, kde si od loňska odpykává trest za porušení podmínek kauce z roku 2012. Pokud bude vydán do USA a následně shledán vinným, mohl by být uvězněn i na několik desítek let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!