Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Židovské ocenění Spravedlivý mezi národy dostane první Arab. Ukrýval Židovku před nacisty

Svět

  14:42
PRAHA - Stal se vůbec prvním Arabem, který dostal židovské ocenění Spravedlivý mezi národy. Mohamed Helmy během války zachránil mladou dívku Annu Borosovou před deportací a pomáhal přežít celé její rodině. Za již zesnulého egyptského doktora převezme v Berlíně titul jeho prasynovec Násir Kotby.

Doktor Mohamed Helmy a jeho žena Emmi (vpravo) na návštěvě u Anny Borosové a její dcery Carly v roce 1969. foto: yadvashem.org

Mohamed Helmy se narodil v súdánském hlavním městě Chartúmu v roce 1901 egyptským rodičům. Ve svých jednadvaceti letech se rozhodl odjet do Berlína, kde vystudoval medicínu a následně začal pracovat v berlínské nemocnici Roberta Kocha.

Netanjahu: Spojenci mohli zachránit životy čtyř milionů Židů, ale holokaust ignorovali

Po nástupu nacistů k moci byl v roce 1938 propuštěn, stejně jako dříve jeho židovští kolegové. Nacisté ho dvakrát zadrželi společně s dalšími Egypťany, ale následně ho kvůli zdravotním potížím propustili. 

Když začaly deportace Židů z Berlína, rozhodl se Helmy, že pomůže rodinné známé Anně Borosové, která se potřebovala před nacisty ukrýt. Doktor ji v březnu roku 1942 nabídl, aby se schovala u něj na chatě v Buchu na severu Berlína a Anna Borosová tam zůstala ukrytá až do konce války.

Helmymu se podařilo vyhnout se výslechům gestapa a neprozradit, že u něj na chatě přebývá hledaná dívka. Když u něj měla proběhnout domovní prohlídka, předem Annu ukryl na několik dní k přátelům a podle pamětí Borosové ji představil jako „sestřenici z Drážďan“.

Doktor také léčil Anninu matku, nevlastního otce i babičku. Všichni díky jeho pomoci přežili válku. Mohamed Helmy zemřel v Berlíně v roce 1982.

Rodina titul nejprve odmítla

Památník obětí a hrdinů holokaustu zvaný Jad Vašem ocenil Helmyho zásluhy již v roce 2013 a lékař se tak stal prvním Arabem, který získal titul Spravedlivý mezi národy. Jeho rodina však tehdy odmítla ocenění převzít kvůli sporům mezi Egyptem a Izraelem.

K přesvědčení Helmyho prasynovce Násira Kotbyho, aby ocenění převzal, zřejmě přispěla izraelská filmařka Taliya Finkelová, která o příběhu záchrany života mladé dívky a její rodiny připravuje nový film nazvaný „Anna a egyptský doktor“.

Podle filmařky Kotby svého prastrýce obdivuje a byl pro něj téměř jako otec. Ocenění do rukou Kotbyho předá ve čtvrtek v Berlíně izraelský velvyslanec Jeremy Issacharoff na německém ministerstvu zahraničí.

„Viděl perzekvované jako lidi a cítil, že bylo jeho povinností postavit se nespravedlnosti a jednat,“ uvedla pro the Times of Israel ředitelka Jad Vašem Irena Steinfeldtová. „Helmyho lidskost ukázala, že každý z nás má svůj význam a může něco změnit. Uvědomil si, že nemůže změnit svět, ale může zachránit malou dívku.“

Jad Vašem uznává více než 26 500 „Spravedlivých mezi národy“ včetně 70 muslimů. Ocenění mají nárok na zvláštní medaili s vyraženým jménem, certifikát a jejich jméno je přidáno do seznamu na Zdi cti v Zahradě spravedlivých mezi národy v památníku Jad Vašem. 

Na medaili je rovněž vyryta věta „Kdo zachrání jeden život, jako by zachránil celý svět“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!