Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Trpí 'syndromem' Marie Antoinetty, kritizují Francouzi první dámu

Svět

  15:31
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzi se třesou strachy, že ztratí práci, a Valérie Trierweilerová, partnerka socialistického prezidenta Francoise Hollanda, podle francouzského magazínu trpí syndromem královny Marie Antoinetty. Právě ta kdysi proslula opulentním životním stylem navzdory hladovějícímu lidu.

Valérie Trierweilerová během slavnostní recepce v Elysejském paláci foto: Reuters

Ve Francii hrozí v příštích týdnech ztráta tisíců pracovních míst, propouštět se má od Renaultu po Air France. Trierweilerovou, která o sobě často prohlašuje, že je "duší socialistkou", to ale zjevně netrápí. Zúčastnila se módní přehlídky na pařížském Týdnu módy.

"Valérie Trierweilerová, která o sobě tvrdí, jak přesvědčenou socialistkou je, nakonec podpoří odvětví, které její pomoc vůbec nepotřebuje. A to módní průmysl," kritizuje první dámu magazín VSD. Ten také popsal, jak první dáma zářila po boku nejbohatšího muže Francie Bernarda Arnaulta. "Byla to politická chyba," soudí časopis. Podle něj tím Trierweilerová poslala "velmi zvláštní vzkaz milionům voličů svého partnera Hollanda, kteří s jeho zvolením doufali ve změnu morálky a myšlení."

ČTĚTĚ TAKÉ:

"Namísto toho, aby vyjádřila podporu svářečům, hutníkům a dalším dělníkům, se ukáže na přehlídce značek jako Dior a Yves Saint Laurent a tím vlastně podpořila celý módní průmysl," rozčiluje se časopis. Terčem podobné kritiky byla i předchozí první dáma Carla Bruniová, manželka exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Ta během loňské prezidentské kampaně přesvědčovala voliče, že ona i její muž jsou "jen obyčejní lidé." Jenže voliči jí to neuvěřili a prezidentem se stal Hollande.

Podle VSD ale teď Trierweilerová spadla do stejné pasti jako Bruniová. I ona se svůj přešlap s účastí na přehlídce snažila napravit. Na obálce časopisu Paris Match (Trierweilerová pro něj pracuje - pozn. red.) se objevily její a Hollandovy fotky, jak se společně procházejí Lucemburskými zahradami a poté si v kavárně dávají kávu, jako obyčejný francouzský pár.

Valérie Trierweilerová a Francois Hollande

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!