Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Chceme mír v Libyi, shodli se Putin s Macronem. Vyzvali k obnovení jednání znepřátelených stran

Svět

  20:26
PAŘÍŽ/MOSKVA - Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v pátek vyzvali k nastolení příměří v Libyi a k obnovení jednání znepřátelených stran, uvedla agentura Reuters s odvoláním na komuniké Kremlu vydané poté, co prezidenti spolu hovořili prostřednictvím videokonference.

Emmanuel Macron s Vladimir Putin. foto: Reuters

Agentura Reuters připomněla, že ve čtvrtek Francie, Německo a Itálie ve snaze obnovit politická jednání o ukončení konfliktu vyzvaly válčící síly v Libyi, aby ukončily boje, jakož i další strany, aby přestaly s vměšováním.

Úklid po obřím úniku ropy nemá obdoby, řekl Putin. Katastrofa je srovnávána s havárií tankeru Exxon Valdez

Libyjská ropná společnost NOC v pátek podle agentury AFP vyjádřila znepokojení nad vstupem cizích ozbrojenců, včetně „ruských žoldnéřů“ na jedno z největších ropných polí v zemi, kde se obvykle těží 315 000 barelů ropy denně. Celková libyjská produkce dosahuje milionu barelů denně.

Macron přijal Putinovo pozvání k návštěvě Ruska. Návštěva by se podle Elysejského paláce měla uskutečnit v příštích měsících, pravděpodobně do konce letošního roku, avšak záleží na situaci kolem pandemie covidu-19, dodala agentura AFP.

Autor: