Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakousko odhalilo tureckého špióna. Podobnou činnost nebudeme tolerovat, vzkazují Rakušané Ankaře

Svět

  16:22
Vídeň - Rakousko odhalilo člověka, který prováděl špionáž pro tureckou tajnou službu. Dotyčná osoba se přiznala a Rakousko se na ni chystá podat žalobu. Úřady vyšetřují další možné výzvědné aktivity. Informoval o tom v úterý bez dalších podrobností rakouský ministr vnitra Karl Nehammer, který varoval Ankaru, že takovou činnost nebude Vídeň tolerovat.
Špionáž (ilustrační snímek).

Špionáž (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Odhalení přišlo po rozsáhlém policejním vyšetřování násilných potyček mezi tureckými a kurdskými skupinami v červnu ve Vídni.

Jedna osoba se plně doznala k tomu, že byla „najata tureckou tajnou službou, aby špehovala jiné turecké občany a rakouské občany“ tureckého původu, řekl v úterý Nehammer. Rakouské justiční úřady podle něj podají na dotyčného člověka žalobu kvůli špionáži.

Nehammer k dotyčné osobě nesdělil žádné podrobnosti, takže není jasné ani to, zda jde o muže, či ženu a jaké je národnosti. Podle serveru Krone.at je to žena.

Známo je to, že v Turecku se osoba nacházela ve vazbě a tamní úřady s ní uzavřely dohodu, že za propuštění bude v Rakousku sledovat osoby tureckého původu či občanství.

Podle Nehammera bylo v Turecku od roku 2018 zadrženo více než 30 Rakušanů a existují indicie, že turecká tajná služba se je pokoušela rekrutovat.

„Pro tureckou špionáž není v Rakousku místo. V Rakousku není místo pro turecké zasahování do svobody a základních práv. Proti tomu budeme rozhodně bojovat,“ ujistil Nehammer a dodal, že o záležitosti byl informován Europol i předsednictví EU.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat