Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouští policisté zabili čtrnáctiletého zloděje střelou do zad

Svět

  12:02
VÍDEŇ - Aféra vyvolaná středečním zákrokem rakouských policistů, kteří v Kremži na Dunaji zastřelili čtrnáctiletého zloděje, se prohlubuje. Podle předběžných výsledků pitvy byl mladík dopadený při vloupání do supermarketu Merkur Markt zabit výstřelem do zad, tedy možná na útěku. Oznámil to dnes kremžský vrchní státní zástupce Friedrich Kutschera. Rakouská média navíc upozorňují, že mladík i jeho spolupachatel či spolupachatelé nebyli ozbrojeni.

Policisté zastřelili čtrnáctiletého zloděje střelou do zad. Rakousko je pobouřeno. foto: ČTK

Závěr úřední pitvy, že 14letý Florian P. byl střelen do zad pod lopatku a střela vyšla přední částí hrudníku ven, je jen předběžný, zdůraznil Kutschera. Média jej ale považují v podstatě za definitivní. Zabití zezadupodle nich poněkud narušuje původní verzi zasahujících policistů, že je zloději napadli.

Psychologové upozorňují, že zasahující dvoučlenná hlídka, muž a žena, mohli být v hluboké tmě pod vlivem pocitu velkého ohrožení, tedy ve značném stresu, a při nečekaném blízkém kontaktu se zloději mohli nabýt dojmu, že jsou napadeni; reagovali pak, jako by napadeni skutečně byli. Zvláště když pachatelé údajně měli přes obličej kukly.

Stříleli oba policisté a přestože bylo vyšetřování faktů v obchodním
středisku už uzavřeno, stále není zcela jasné, kolik ran bylo vlastně
vypáleno. Oba policisté jsou stále v šoku a dosud nemohli být řádně
vyslechnuti.

V šoku je také druhá oběť policejního zásahu - do stehna postřelený zloděj, kterému v neděli bude 17 let. Jeho zranění dnes bylo označeno za vážné a mladík také dosud nemohl být vyslechnut.

Policisté zastřelili čtrnáctiletého zloděje střelou do zad. Rakousko je pobouřeno.

"Mladíci byli neozbrojeni," zdůrazňuje dnes mezititulkem ve zprávě o
události nejrozšířenější rakouský deník Kronen Zeitung. Podle policie měl jeden ze zlodějů v ruce šroubovák a druhý zahradní hrábě.

"Technicky vzato ozbrojeni byli, ale zákon to za zbraně neuznává," formuloval postoj vyšetřovatelů Kutschera.

Podle Kronen Zeitung si vrchní státní zastupitelství uvědomuje, že při vyšetřování kremžské policie kremžskými státními zástupci může hrozit předpojatost. Očekává se proto, že vyšetřování bude předáno jinému státnímu zastupitelství, zřejmě z Korneuburgu.

Kronen Zeitung s odvoláním na některé svědky naznačuje, že mladých zlodějů mohlo být v obchodním domě víc. Poblíž bydlící žena v rozhovoru pro televizi uvedla, že krátce po výstřelech viděla rychle odjíždět osobní auto a dvě osoby, jak utíkají do postranní uličky.

Policisté zastřelili čtrnáctiletého zloděje střelou do zad. Rakousko je pobouřeno.

Ke střetu policistů se zloději podle médií došlo mimo jiné proto, že zloději netušili, že vyvolali poplach. Prodejna totiž byla vybavena skrytým poplašným zařízením, které nezvonilo v obchodě, ale na místní policejní stanici a u zástupce firmy. Policejní hlídka vyslaná na místo se před prodejnou sešla s pracovníkem podniku a společně pak začali kontrolovat rozsáhlé prostory supermarketu. V naprosté tmě mezi regály se policisté srazili se zloději, cítili se napadeni a zahájili palbu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!